بهره گیری از دیجیتال مارکتینگ برای رشد کسب و کار در دوره ی مقابله با ویروس کرونا

دیجیتال مارکتینگ

تمام چیزی که نیاز دارید در زمینه ی حفاظت از مارکتینگ و تبلیغات کسب کار خود، در دوره ی مقابله با ویروس کرونا بدانید را در این مطالب گردآوری کرده ایم.

اطلاعات بسیاری درباره ی حفاظت از شخص خود و دوری از گرفتار شدن به ویروس کرونا، را شنیده ایم. مانند شستشوی مرتب دست ها، رعایت کردن فاصله در اجتماع، و …

اما جدا از نگرانی هایی که برای شخص خود و سلامت خود داریم، حرفه ای ها و صاحبان کسب کار نگران تاثیر منفی ویروس کرونا بر کسب و کار های خود هستند.

اگر شما هم صاحب کسب و کار کوچک یا بزرگی هستید، حتما این سوال ها در ذهن شما نیز در جریان است :

– تاثیر ویروس کرونا (Covid-19) بر کسب و کار من چگونه خواهد بود؟

– چگونه باید کسب و کار خود را در این دوره تبلیغ کنم؟

– آیا باید به مارکتینگ و بازاریابی -حتی در این دوره- ادامه دهم؟

جواب سوال آخر مطمئنا مثبت است و دلیل آن این است که، در دوره های زمانی این چنین و در حالت بحران بسیاری از کسب و کار ها بازاریابی خود را متوقف می کنند و عقب می کشند ( همانند رقبای کسب و کار شما! ) و تجربه نشانگر این بوده است که شما می توانید به عنوان یک “فرصت” از این “بحران” استفاده کنید. همانطور که همه ی ما در مدل مارکتینگ SWOT خوانده ایم، تهدید های کسب و کار ما می توانند فرصتی برای رشد باشند.

12

قدرت : Strenghs
ضعف ها : Weakness
فرصت ها : Opportunities
تهدید ها : Threats

شما کدام یک از این دو حالت هستید؟ عقب میکشید یا از این بحران به عنوان یک فرصت استفاده می کنید؟

به عنوان صاحب یک کسب و کار شما 2 تا راه حل پیش روی خود دارید :

راه حل اول : همانند یک قربانی، تمامی تلاشهای خود برای تبلیغات را متوفق کنید و نتیجه ای نگیرید تا این دوره تمام شود.

راه حل دوم : کسب و کار خود را بولد کنید و تلاشهای خود را برای تبلیغات بیشتر کنید تا از این فرصت حداکثر استفاده را برای پیشرفت خود داشته باشید.

در این مرحله مطمئنا همه ی شما راه حل دوم را انتخاب خواهید کرد، اما سوال اینجاست که چگونه این کار را انجام دهیم؟

 

با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب چندین روش که می تواند به دیجیتال مارکتینگ کسب و کار شما کمک کند، را بخوانیم.

 استراتژی های مختلفی که می توانیم در این دوره از آنها استفاده کنیم.

1. تبلیغات در شبکه های اجتماعی

social media 1024x627 1

مردم این روز های بیشتر از همیشه وقت خود را آنلاین سپری می کنند. با توجه به اینکه بسیاری از بزرگسالان این روزهای در خانه کار های خود را پیش می برند و دانش آموزهایی که کلاس های خود را آنلاین پیش می برند و به طور کلی تمام افرادی که تلاش دارند در خانه بمانند تا دوره ی ویروس کرونا به پایان رسد، مردم این روز ها زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی سپری می کنند. پس در این دوره ی مشخص که ارتباط مردم با شبکه های اجتماعی بیشتر شده است و ترافیک افزایش یافته است، چرا صاحبان کسب و کار باید کنار بکشند و ارزش تبلیغات در شبکه ی های اجتماعی را نادیده بگیرند؟ شما نیاز دارید تا برند خود را در معرض توجهات در این دوره (شبکه های اجتماعی) قرار دهید.

 

2. بهینه سازی موتور جستجو -Search Engine Optimization (SEO)

seo

در کسب و کار های زیادی این اتفاق می افتد که مشتری و خواستار کالای شما، کالای مد نظر خود را در ” گوگل” سرچ کند، SEO عملی است که به شما کمک می کند زمانی که کاربری کالایی که شما تلاش بر فروش آن دارید را در گوگل سرچ می کند، شما در رتبه بندی بالاتری میان رقبای خود قرار بگیرید. ( لینک وب سایت شما بالاتر از رقبای شما باشد. )

برخی از شما که با عمل SEO آشنا هستند، مطمئنا می دانید که SEO، عملی پر زحمت و زمان بری است، مگر آنکه رقبای شما پروسه ی SEO ی وب سایت خود را متوقف کرده باشند! این اتفاقی بود که برای خیلی از مشتری های ما رخ داد، رقبای آنها به دلیل وحشت ناگهانی ناشی از بحران پروسه ی SEO کردن را متوقف کردند و این موضوع باعث شد تا مشتری های ما خیلی سریع تر و راحت تر رتبه بندی بالاتری در گوگل کسب کنند.

 

3. ایمیل مارکتینگ ( Email marketing)

emailmarketing 1024x512 1

چه شما یک شرکت B2B (Business to Business) باشید، چه B2C (Business to Customer)، ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روش ها برای ایجاد کردن ارتباط میان شما و مشتری های شما است.

پس این بحران می تواند فرصت خوبی برای شما باشد، تا با ایجاد کردن ارتباط میان خود و مشتری خود از روش ایمیل مارکتینگ، اعتماد مشتری خود را نسبت به خود افزایش دهید.

B2B : کسب و کار هایی که مشتری خود نیز کسب و کار های دیگر هستند، برای مثال یک شرکت تبلیغاتی.

B2C : کسب و کار هایی که مشتری آنها مصرف کنندگان هستند، می توان یک کمپانی لباس فروشی را مثال زد.

 

4. تبلیغات در گوگل و شبکه های اجتماعی

google advertising

زمانی که به اصطلاح بازار خلوت است و مشتری کمتری سراغ کالای شما می آید، طبیعی است که شما هزینه ی کمتری برای تبلیغات خود در آن دوره ی مشخص کنید. اما این عمل کاملا اشتباه است!

اول از همه نیاز است بدانیم که بسیاری از مشتری ها همانند گذشته خرید می کنند و ویروس کرونا باعث نشده است که مصرف کنندگان از خرید اجتناب کنند و مشتری هایی که در این دوره خرید نمی کنند نیز، به زودی به بازار باز خواهند گشت تا نیاز های خود را بر طراف کنند، و انتخاب اول آنها مشخصا برند و کمپانی است که در این دوره تلاش بر آشنا شدن با این بحران داشته اند، نه آنهایی که تمام این دوره تبلیغات خود را متوقف کرده بودند و ساکت مانده بوده اند. تبلیغات گوگل (Google Ads) به شما کمک می کند تا جلوی دیده مشتری مد نظر خود باشید، تا زمانی که آنها آماده برای خرید کردن شدند شما اولین و فعال ترین گزینه ی آنها باشید.

 

نکات مثبت مارکتینگ و تبلیغات در دوره ی مقابله با ویروس کرونا (Covid-19)

چه نکات مثبتی ممکن است با تبلیغات در این دوره برای کسب و کار شما حاصل شود؟ جواب این سوال را با هم می خوانیم :

1. پیشروی میان رقبای خود

هرکار و عملی که شما در این دوره انجام می دهید که رقبای شما آنرا انجام نمی دهند، شما را پیشرو خواهد کرد. به چشم یک مسابقه به این موضوع نگاه کنید، حتی اگر با سرعت کمی در حال دویدن باشید، باز از کسی که نشسته است سرعت بیشتری دارید!

 

2. درباره ی جامعه ی هدف خود بیشتر یاد بگیرید

target market
زمان خالی که شما در این دوره به دست آوردید می تواند صرف شناخت بهتر شما از جامعه ی هدف شما باشد، چه زمانی خرید می کنند؟ چه چیز های باعث می شود تا آنها از خرید کردن اجتناب کنند؟ و…

این سوال ها و جواب آنها می تواند اطلاعات مفیدی برای شما باشد تا در این دوره و حتی در دوره های عادی، شناخت بهتری بر جامعه ی هدف خود داشته باشید و شناخت بهتر به می تواند شروع خوبی برای ساختن یک استراتژی جدید برای فروش بیشتر باشد.

 

3. ساختن ارتباط قوی تر میان شما و مشتری های با پتانسیل

هر کسب و کار، نیاز دارد تا مشتری های خود را به سمت خرید راهنمایی کند، و مسیری برای افرادی که برای اولین بار برند شما را دیده اند، ایجاد شود تا آنها به مشتری هایی تبدیل شوند که مرتبا از شما خرید می کنند.

این مسیر با استفاده از ارتباطی که شما با مشتری خود می گیرید، ایجاد می شود. پس این زمان می تواند صرف ساختن ارتباط قوی و در ادامه ساختن مسیر فروش شما باشد.

 

4. سرمایه گذاری بر روی افرادی که در حال حاضر آماده ی خرید کردن هستند

بسیاری از کسب و کار ها در این دوره، به دلیل شیوع ویروس کرونا ( Covid-19 ) بسته هستند و فعالیتی ندارند. اما مردم و مصرف کننده ها هنوز نیاز به سرویس و کالا های مختلفی دارند، و رفع نیاز برای آنها کار دشواری شده است. پس اگر کسب و کار شما فعالیت می کند، این موضوع را به مردم بفهمانید!

تبلیغات در این دوره می تواند شما را به مصرف کنندگانی که نمی توانند به راحتی نیاز های خود را بر طرف کنند، معرفی کند و به آنها بفهماند که شما در حال فعالیت هستید و می توانید کالا یا سرویس مد نظر آنها را در بهترین حالت ارائه دهید.

 

5. خود را برای موفقیت بعد از دوره ی ویروس کرونا آماده کنید

contented businessman 1024x682 1

بالاخره دوره ی ویروس کرونا نیز به پایان خواهد رسید و همه چیز به حالت عادی باز خواهد گشت، پس شما با تبلیغات در این دوره خود را برای دوره ی پس از ویروس کرونا نیز آماده خواهید کرد. با فعالیت نکردن و متوفق شدن شما زحمات چندین ماه گذشته ی خود در زمینه ی مارکتینگ را، هدر داده اید! پس اجازه ندهید تا ویروس کرونا مانع پیشرفت کسب و کار شما در این دوره شود.

این زمان، زمانی است که شما نیاز دارید تا از این بحران پیش آمده استفاده کنید و بازاریابی خود را چندین برابر قبل افزایش دهید تا پیشروی قابل توجهی نسبت به رقبای خود به دست آورید. فرصت هایی از این قبیل نایاب هستند و شما باید بهترین استفاده را از آنها کنید.

اگر شما علاقه دارید تا تبلیغات و بازاریابی کسب و کار خود را شروع کنید، اما نمی دانید که نقطه ی شروع مناسب چه چیزی می تواند باشد، نگران نباشید، ما می توانیم به شما کمک کنیم. ما می توانیم در تمامی قدم های بازاریابی شما چه در این دوره و چه در دوره ی عادی و بدون بحران همراه شما باشیم. امروز با ما تماس بگیرید تا قدم شروع شما باشیم.

 

منبع مطلب : Digital Marketing During The Coronavirus ترجمه شده توسط روشا

دیدگاهتان را بنویسید