چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ

کاتالوگ چیست ؟

همه چیز درباره چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ – کاتالوگ یا کالا نما ابزاری است برای معرفی کلیات یک شرکت ( معرفی کالاها، خدمات، فعالیت ها و … ) که معمولا بصورت دفترچه ای ( با صحافی چسب گرم، سیمی و یا منگنه ) آماده سازی شده و در اختیار مشتری قرار می گیرد .

کاتالوگها شامل تصاویر مفهومی و اختصاصی ( از محصولات خودتان باشد و از جایی کپی برداری نشده باشند ) هستند و توضیحات جامعی درباره محصولات یا خدمات ارائه میکنند. شما باید دید بسیار روشنی درباره کیفیت محصولات یا خدمات و مزیت های آنان نسبت به سایر همکاران و رقبا به مشتری ارائه نمایید . در واقع مخاطب وقتی کاتالوگ شما را مشاهده می کند دنبال نقاط قوت شما نسبت به مورد های مشابه است. پس تا آنجایی که میتوانید روی این موضوع تمرکز نمایید .

 

تفاوت کاتالوگ و بروشور

تفاوت کاتالوگ با بروشور در این است که در بروشور معمولاً جزئیات ریز به ریز کالا و محصولات معرفی می شود ولی در کاتالوگ به صورت کلی این معرفی صورت میگیرد . برای درک بهتر مثالی میزنیم از شرکت های تولید کننده محصولات الکترونیکی و دیجیتال. شرکت ایکس یک کاتالوگ تهیه می کند که در آن اشاره میکند که شرکت ما مدل جدید تلویزیون های LED با برندهای ایگرگ و وای و زد را تولید میکند و تعدادی عکس از محصولات برتر و مجموعه در کاتالوگ قرار می دهد .

ولی زمانی که آن شرکت قصد تهیه بروشور را داشته باشد تک تک تلویزیون های LED خود را با ذکر تصویر، ابعاد، برند، امکانات جانبی، رزولوشن تصویر و سایر موارد بصورت جزء به جزء معرفی می کند . در واقع کاتالوگ برای معرفی شرکت استفاده می شود، ولی بروشور برای معرفی محصولات.

در ایران این تعریف از کاتالوگ و بروشور بصورت کامل جا نیفتاده است، به این صورت که هر برگه ی چند لتی را بروشور می نامند و هر دفترچه ای که تعداد صفحات بیشتری داشته باشد و چاپ و طراحی فاخرتری؛ کاتالوگ می گویند.

کاتالوگ ها شامل دفترچه هایی با ابعاد متفاوت می باشد که بنا به سلیقه ی شما قابل چاپ می باشند. در واقع شما باید انتخاب کنید که ابعاد کاتالوگ مورد نظرتان بزرگ باشد یا کوچک، مربع باشد یا مستطیل و یا حتی مثلث. البته پیشنهاد ما به شما این است که انتخاب ابعاد کاتالوگتان را به مشاورین چاپی بسپارید تا بهینه ترین حالت برای فرم بندی و پایین آمدن قیمت تمام شده را برگزینند.

 

محتوای استاندارد یک کاتالوگ

چه مواردی را حتما باید در کاتالوگمان ذکر کنیم ؟

محتوای استاندارد کاتالوگ

کاتالوگ ها شامل برند، نام شرکت، معرفی اعضا، فعالیت ها، فعالیت های انجام شده و حتی پروژه های در دست اجرا می باشند. البته برای شرکتها و سازمانهای تولیدی، شامل تولیدات آنها نیز می باشند.

به دلیل اینکه شما در کاتالوگ فضای بسیار زیادی نسبت به بروشور، تراکت یا امثال اینها دارید، می توانید جزئی ترین نکات و موارد مورد نظرتان را به مخاطبین خود معرفی کرده و توضیحات کاملی به ایشان ارائه دهید.

مواردی که ذکر آنها در کاتالوگ بسیار حائز اهمیت است :

1- معرفی : ابتدای کاتالوگ ها معمولا به معرفی خودتان اختصاص دارد. خودتان، زمینه فعالیتتان، مدت فعالیت و مواردی که منجر به معرفی بیشتر شما به مخاطبین و مشتریانتان می شود در این بخش جای می گیرند.

2- چشم انداز آینده : مخاطبان شما دوست دارند بدانند برنامه های آتی شما برای کسب و کارتان چیست ؟ آنها دوست دارند مجموعه ای که با آن همکاری می کنند، همیشه آینده نگر باشد و در پی آپدیت نگه داشتن خودش باشد. پس در نظر گرفتن این صفحه را در کاتالوگ فراموش نکنید.

3- فهرست : اگر مطالب شما زیاد و گوناگوند، اختصاص دادن صفحه ی فهرست را فراموش نکنید. دسته بندی مطالب و صفحه بندی آنها، می تواند مخاطب را بیشتر ترغیب کند تا کاتالوگ شما را مطالعه کند.

4- معرفی نمونه کار ها : در هر کسب و کاری که هستید، می توانید بخشی از کاتالوگتان را به معرفی نمونه کارها، محصولات، کالاها و هر چیزی که توسط شما تولید می شود با ذکر مشخصات و تصاویر آنها اختصاص دهید.

5- معرفی مزیت های کاری : فراموش نکنید که شما تنها شخصی که به یک حرفه اشتغال دارید نیستید و صد ها و هزاران و شاید میلیون ها نفر به حرفه ی شما اشتغال دارند. مشتری ها می خواهند بدانند شما نسبت به سایر همکارانتان چه مزیتی دارید و چرا باید شما را انتخاب کنند.

فراموش نکنید که هر چقدر طراحی، ابعاد و جنس کاتالوگ شما جذاب تر و حرفه ای تر باشد، می تواند بیشترین بازده تبلیغاتی را برایتان به ارمغان بیاورد.

البته درست است که چاپ کاتالوگ معمولا زمان بر و هزینه بر است، ولی فراموش نکنید که جامع ترین راه معرفی شما به مخاطبینتان می باشد که در آن اطلاعات جامع از شما، همکاران، کارفرمایان، پروژه ها، تولیدات، اجراییات، افتخارات و … در اختیار عموم قرار گرفته و به همین روش می توانید ایشان را جذب نمایید.

 

طراحی کاتالوگ

مهمترین مواردی که باید در چاپ کاتالوگ رعایت شود

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ یکی از مهمترین موارد در چاپ کاتالوگ است. هر چقدر طراحی یک تبلیغات جذاب تر باشد، درصد جذب مشتری به همان اندازه بالا می رود. در دنیای امروزه تبلیغات که شما پا به هر کجا می گذارید پر است از تبلیغات کاغذی، برد با مجموعه ای است که جذاب ترین تبلیغات را ارائه دهد. تبلیغاتی که به محض در دست گرفته شدن توسط مشتری، به ثمر بنشیند.

تعدادی از مواردی که در طراحی کاتالوگ بسیار مهم هستند را به صورت خلاصه وار اشاره می کنیم :

1- از تصاویر با رزولوشن و کیفیت بالا استفاده کنید. از تصاویری که بی کیفیت و بی رنگ و رو هستند و به اصطلاح رنجه رنجه هستند پرهیز کنید. این تصاویر بی کیفیت تمام زحمات و هزینه های چاپی شما را به باد خواهند داد.

2- یک فرمت و قالب استاندارد و ساده طراحی کنید و تمام صفحات کاتالوگ را با پیروی از آن استایل پیش ببرید.

3- از تصاویر واقعی نمونه کارهای خودتان استفاده کنید. نمونه کارهایتان را با دوربین حرفه ای عکاسی کنید و بعد از ادیت های نهایی، در کاتالوگ استفاده کنید. مشتری ها به تصاویر آماده اینترنتی و یا تصاویر رویایی علاقه ای ندارند، آنها می خواهند محصولات خودتان را ببینند.

4- از فونت های زیبا و با سایزهای استاندارد استفاده کنید. از فونت های بیش از حد بزرگ یا بیش از حد کوچک و یا تغییر داده شده ( به اصطلاح دفرم شده ) استفاده نکنید.

5- پاراگراف های متن را Justify کنید که سر و ته آنها همسان باشد و در یک نقطه شروع و در یک نقطه پایان بیابند. پاراگراف هایی که کوتاه و بلند هستند توی ذوق خواننده می زنند.

 

 

ابعاد استاندارد چاپ کاتالوگ

چه اَشکالی برای چاپ کاتالوگ میتوان در نظر گرفت ؟

اگر بخواهیم صحبت از ابعاد استاندارد کنیم، عرف چاپخانه ها برای چاپ کاتالوگ سایز A4 تک برگی و A3 که از وسط خط تا داشته باشد و به دو A4 تبدیل شده باشد، است. ولی شما می توانید کاتالوگ هایتان را به صورت دفترچه هایی در ابعاد گوناگون و صحافی های متفاوت عرضه کنید. از دفترچه هایی با سایز A5 گرفته، تا دفترچه هایی با ابعاد A2 ( دو برابر کاغذ A3 )

1- دفترچه های مربعی : یکی از انواع محبوب کاتالوگها، نوع مربعی آنها هستند که در عرض های گوناگونی که بین 15 سانتیمتر تا 30 سانتیمتر هستند چاپ و تولید می شوند.

2- دفترچه های مستطیل عمودی : شاید استاندارد ترین حالت برای چاپ یک کاتالوگ، مستطیل عمودی باشد که عموماً سایز A4 و گاهی اوقات در سایز A3 هستند.

3- دفترچه های مستطیل افقی : این دفترچه ها نیز با ابعاد A4 و A3 تولید می شوند و بصورت افقی هستند و به نظر می رسد که فضای بیشتری در اختیار شما قرار می دهند برای تبلیغاتتان.

4- دفترچه هایی با شکل و ابعاد خاص : اگر چاپ مد نظر شما، چاپ دیجیتال یا چاپ افست فرم اختصاصی باشد، می توانید با ساخت قالب، از ابعاد و اشکال گوناگونی در چاپ دفتر ها استفاده نمایید.

 

 

جنس های چاپ کاتالوگ

1- کاغذ گلاسه با سلفون : معروفترین حالت چاپ کاتالوگ، کاغذ گلاسه گرم دار، با روکش سلفون مات یا براق می باشد.

2- کاغذ کتان : کاغذ کتان یکی از زیباترین بافت ها را در بین کاغذ ها دارد و کاتالوگ هایی که با این کاغذ چاپ می شوند بسیار زیبا و دیدنی اند.

3- گلاسه با لمینت : یکی دیگر از انواع جنس هایی که برای کاتالوگ در نظر گرفته می شود، کاغذ گلاسه گرم دار با روکش لمینت مات یا براق می باشد.

 

چاپ روشا از طراحی کاتالوگ تا چاپ آن را بر عهده خواهد گرفت. ما بهترین پیشنهادها را برای طراحی، ابعاد چاپ، کاغذ مورد استفاده و خدمات پس از چاپ ، برای شما در نظر داریم. لطفا در صورت نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی با ما تماس حاصل نمایید.

 

چاپ روشا با استفاده از دستگاه های مجهز و به روز چاپ دیجیتال، امکان چاپ کاتالوگ های شما با بالاترین کیفیت ، کمترین زمان و مناسب ترین قیمت را داراست. لازم به ذکر است ابعاد و جنس کاغذ که در لیست قیمت های بالا برای چاپ افست و چاپ دیجیتال موجود است در حالت استاندارد چاپ کاتالوگ می باشد، در صورتی که نیاز به ابعاد خاص و یا کاغذ های نوع دیگر داشتید، لطفا با ما تماس بگیرید، نیاز شما را برآورده خواهیم کرد.

2 Responses

دیدگاهتان را بنویسید