تصویرسازی چیست ؟

تصویرسازی چیست ؟

ممکن است شما بپرسید تصویرسازی چیست و تصویرگر دقیقا چه کاری انجام می دهد ؟ بیایید کمی در این باره صحبت کنیم.

یک تصویر، نمایش تصویری از یک ایده، مفهوم، شیء واقعی یا تخیلی و یا صحنه است. این تصاویر می توانند توسط دست، نقاشی شده باشند و یا بصورت دیجیتالی توسط کامپیوتر اجرا شده باشند. به هر حال، چیزی که مشخص است، این است که این تصویر قرار است مفهومی داشته باشد.

تصویرگری یکی از قدرتمندترین ابزارهای در زمینه طراحی ارتباطات است. تصویرگر شخصی است که بصورت دیجیتالی و یا غیر دیجیتالی، اقدام به ایجاد تصویر می کند. عموما تصویرسازی هایی که در حال حاضر ما می بینیم، تصویرسازی های دیجیتالی است که توسط نرم افزارهای گرافیکی مانند Illustrator، Adobe Photoshop و یا CorelDraw ایجاد می شوند.

یک بار دیگر مواردی که بالاتر به آنها اشاره کردیم را مرور می کنیم …

تصویرسازی برای ایجاد یک پیام یا ایده، تصویری را ایجاد می کند که نمونه های آنها را بر روی کتاب های مصور، تبلیغات، مجلات، روزنامه ها، کتابچه راهنمای دستورالعمل ها، پوسترهای مخصوص فیلم ها، تی شرت ها، کارت پستال ها و یا مد و فیلم میبینیم. تصویرگر هم مسئول ایده گرفتن و تبدیل آن به چیزی بصری است. در واقع اگر شما می خواهید که کانگورو با لباس رسمی سوار یک قایق شود و شروع به قایقرانی کند، یک تصویرگر می تواند آن را برایتان ترسیم کند!

 

انواع کاربردهای تصویر سازی و تصویرگری

برای اهداف آموزشی

تصاویر ممکن است در کنار محتوا برای آموزش مخاطب در مورد یک مورد خاص استفاده شود. این تصاویر می توانند به توضیحِ ساده ی سیستم های پیچیده کمک کنند. آموزش های بصری، تاثیر بسزایی در یادگیری و درک بیشتر مخاطب دارند. علاوه بر این آموزش برخی از موضوعات بدون استفاده از تصاویر عملا غیر ممکن است. به عنوان مثال، در زیست شناسی، سیستم عصبی انسان فقط با کمک یک تصویر دقیق قابل توضیح و درک است. مطمئنا متن به تنهایی برای توضیح ساختار پیچیده ی سیستم عصبی کافی نیست !

 

تصاویر فنی

تصویر سازی فنی در زمینه های مهندسی، پزشکی، تجارت و بسیاری از حرفه ها مانند تجهیزات، سیستم ها و مدل ها استفاده می شود. سیستم های پیچیده را می توان با استفاده از نقاشی، به شکل ساده تری توضیح داد. همچنین از نمودارها می توان برای توضیح مدل های پیچیده در تجارت استفاده کرد که به یادگیرنده در درک مفاهیم انتزاعی کمک می کند.

همچنین نقشه ها نیز نمونه خوبی از تصاویر فنی هستند که اطلاعات بیشتری در مورد مکان های جغرافیایی خاص به بیننده می دهند.

 

کارتون ها

کارتون ها برای مدت زمان طولانی ابزاری موفق در زمینه ارتباطات بوده اند. جایی که تصاویر با شوخ طبعی برای تعامل و الهام بخشیدن به بیننده استفاده می شوند.

 

تبلیغات و بازاریابی

تبلیغات و مارکتینگ در تجارت باعث شده است تا زمینه جدیدی در تصویرسازی بوجود بیاید. هنرمندان، برای تحت تاثیر قراردادن، آموزش و ترغیب بیشتر بیننده به خرید محصولات یا خدمات، تصاویر را ایجاد می کنند. تبلیغات روزنامه ها، بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی، بروشورها، کاتالوگ ها و تبلیغات آنلاین، اهمیت تصاویر را در زمینه بازاریابی نشان می دهند.

 

زیبایی بصری

قرار نیست همه ی تصویرگری ها با اهداف خاصی صورت بگیرند. آنها ممکن است به تنهایی برای ارزش زیبایی شناسی ایجاد شوند. ممکن است ایجاد شوند تا به تنهایی ارزشی بصری داشته باشند.

 

تاثیر کامپیوتر در تصویرسازی

کامپیوترها تصویرسازی ها را تا حد بسیار زیادی ساده کرده اند. اکنون می توان تصاویر را با تلاش و زمان بسیار کمتری ساخت. علاوه بر این، این تصاویر دیجیتالی ایجاد شده می توانند هر زمان که نیاز باشد ویرایش و تغییر داده شوند که این مسئله در موارد غیر دیجیتالی سخت تر است و ممکن است نیاز باشد طراحی از اول صورت بگیرد.

تصویرهایی که با استفاده از کامپیوترها ساخته می شوند می توانند با استفاده از ابزارها و تکنیک های ارائه شده توسط برنامه های خاص، تصاویر ترسیم شده دستی را اجرا کنند. فتوشاپ یک نرم افزار محبوب است که فقط در مدت زمان چند دقیقه برای ایجاد جلوه های واقع بینانه از عکس استفاده می شود.

یک تصویرگر ممکن است فقط از کامپیوتر برای ساخت تصاویر استفاده کند. طرح اولیه را نقاشی را بر روی کاغذ بکشد و بعدا اسکن کرده و پس وارد کردن به کامپیوتر، با استفاده از ابزارها و گزینه های ارائه شده توسط نرم افزار آن را رنگی، پیشرفته و تکمیل کند.

کامپیوترها تا حد زیادی در زمینه تصویرگری تاثیر گذاشته اند که اکثر تصویرگران این روزها فقط با نرم افزارهای گرافیکی کامپیوتری و تصویر سازی دیجیتالی، این کار را انجام می دهند.

تصویرهایی که با استفاده از نرم افزارهای بُرداری ایجاد شده، زمینه ی جدیدی به نام هنر وکتوری به وجود آورده است. یک هنرمند طراحی وکتوری از برنامه های بُرداری مانند ادوب ایلوستریتور یا کورل دراو برای تولید تصاویر استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید