طراحی گرافیک

طراحی گرافیک

از دیدگاه ویکی پدیا : ” طراحی گرافیک فرآیند ارتباطات بصری و حل مسئله از طریق استفاده از تایپ، فضا، تصویر و رنگ است. ” در واقع طراحان گرافیکی با ترکیب و ایجاد متن، تصاویر و نمادهای گوناگون به خلق اثری می پردازند که موضوع و پیام مورد نظر را به مخاطب القا کند .

همان طور که امروز در جامعه می بینیم هر قدر که محصولات، کالاها و خدمات شما منحصر به فرد و با کیفیت باشند، بدون تبلیغات مناسب نمی توانید آن را به مردم معرفی کنید . و اینکه پیش نیاز تمام امور تبلیغاتی طراحی و گرافیک می باشد .

حتی اگر شما مبالغ هنگفتی صرف تبلیغات خود کنید، در صورتی که دیزاین قوی و ظاهر جذابی برای مخاطبان ( که ممکن است شامل هر رده سنی و هر قشری باشند ) نداشته باشید، بازدهی مورد نظرتان را دریافت نخواهید کرد .

 

آماده سازی محتوا برای طراحی گرافیک

آماده سازی هر آن چیزی که برای خلق تبلیغات نیاز دارید

آماده سازی محتوا برای طراحی

اگر خودتان قصد طراحی اوراق تبلیغاتی تان را دارید، این موارد اهمیت زیادی ندارند، چرا که وقت کافی برای انجام آنها دارید، ولی در صورتی که قصد سپردن کارتان به یک طراح گرافیک دارید، حتما باید این موارد را آماده کنید. وقتی قصد دارید سفارش کار خودتان را به شخص دیگری بدهید، اصلا اهمیتی ندارد که چقدر زمان دارید، حتی اگر ماه ها زمان دارید برای دریافت کار نهایی، باز هم باید هر آن چیزی که میخواهید در کارتان استفاده شود را از قبل آماده کنید. در واقع این کار هم احترام گذاشتن به طراح است و هم اینکه در نهایت شما هم نتیجه ی بهتری را دریافت می کنید.

1- همراه داشتن فایل اصلی لوگو : اگر می خواهید از لوگوی برند یا مجموعه ی خود در کار تبلیغاتی تان استفاده شود، حتما فایل اصلی و لایه باز آن به همراه یک خروجی PDF از آن را همراه داشته باشید. باور کنید لوگویی که طراح از اینترنت و یا حتی سایت شخصی شما بردارد، کیفیت بسیار پایینی دارد و مناسب استفاده در کار های گرافیکی ( بالاخص کارهای سایز بزرگ ) نیست. و در صورتی که طراح بخواهد آن طرح بی کیفیت اینترنتی را مجددا اجرا کند، هم زمان بیشتری نیاز دارد و هم هزینه ی بالاتری طلب می کند.

2- تصاویر با کیفیت شخصی : اگر قصد دارید در کار تبلیغاتی خود از تصاویر استفاده کنید حتما سر فرصت تصاویر اختصاصی از نمونه کارهایتان بگیرید و فایل با کیفیت آن را در اختیار طراح قرار دهید. در صورتی هم که قصد دارید از طرح های آماده ی اینترنت استفاده کنید، از قبل با دقت تصاویر را کند و کاو کنید که چیزی که مد نظرتان است را پیدا کنید. هیچکسی به اندازه ی شما نمی داند که چه تصویری همسو با کسب و کارتان است. البته پیشنهاد ما این است که تلاش کنید که از تصاویر اختصاصی خودتان استفاده کنید، چرا که تصاویر اینترنتی احتمالا بارها توسط مشتریانِ آتی شما رویت شده است و مشاهده ی مجدد آن در تبلیغات شما، نمی تواند نظرشان را به سمت شما جلب کند.

3- گردآوری مطالب : به قولی از ب بسمه الله تا آخر را از قبل بر روی کاغذ نوشته و ویراستاری اش کنید و سپس تحویل طراح بدهید. چیزی که باعث خلق یک اثر تبلیغاتی زیبا می شود، محتواهای شماست، اگر پس از طرح یک اثر، بخواهید آن را ویرایش و کم و زیاد کنید، انگار تمام زحمات طراح را به باد داده اید ! چرا که با کم و زیاد شدن متن، تقریبا تمام عناصر کار بایستی بزرگ و کوچک یا اضافه و حذف شوند. پس برای کار خودتان احترام قائل باشید و هر چیزی که نیاز دارید را از قبل جمع آوری و تولید محتوا کنید.

4- گردآوری اطلاعات تماس : اطلاعات تماستان را با دقت و بصورت کامل از قبل بر روی کاغذ بیاورید. از آدرس و کدپستی و شماره تلفن ها گرفته تا آدرس و آیدی شما در شبکه های اجتماعی مختلف. این خیلی بد است که شما بالای سر طراح بایستید و با همکارانتان تماس بگیرید و تازه بفهمید چه شماره هایی را نیاز دارید در تبلیغاتتان بیاورید یا در کدام شبکه های اجتماعی عضو هستید !! همه ی این اطلاعات را قبل از مراجعه به طراح جمع آوری کنید.

 

ملزمات طراحی خلاقانه

بوجود آوردن طرح خلاقانه یا استفاده از خلاقیت های دیگران ؟

ملزومات طراحی

اول باید در مورد این سوال با خودتان به نتیجه و جمع بندی برسید که قصد خلق یک طرح و ایده ی خلاقانه را دارید، یا می خواهید از خلاقیت هایی که قبلا توسط دیگران صورت گرفته استفاده کنید ؟

اگر می خواهید از خلاقیت های دیگران استفاده کنید که در این صورت صحبتی با شما نداریم !! اینکه مانند بسیاری از افراد، از طرح های دیگران استفاده کنید یا کمی آنها را تغییر دهید، چیزی نیست که درباره اش بخواهیم صحبت کنیم، چرا که فکر می کنیم موفقیتی برایتان حاصل نمی شود.

ولی اگر قصد دارید خودتان خلاقیت به خرج بدهید، حرف های بسیاری وجود دارد. پیشنهاد ما این است که اگر دستی بر آتش دارید و از تبلیغات و طراحی و گرافیک سر رشته دارید، دست به قلم شوید و بر روی کاغذ ایده هایتان را پیاده سازی کنید و آنها را در اختیار طراح قرار دهید تا با شاخ و برگ دادن به ایده ی اولیه تان، نتیجه ی خوبی بگیرید.

ولی اگر از تبلیغات و طراحی و گرافیک سر رشته ای ندارید و تمام اطلاعات شما در تبلیغاتی که در کوچه و خیابان و تلویزیون دیده اید، خلاصه می شود، خواهش می کنیم تمام امور را به طراحتان واگذار کنید. این دقیقا مانند این است که شما در خانه تان فرش دارید و در خانه های اقوامتان فرش های مختلف را دیده باشید و به یک تولید کننده ی فرش بگویید از چه گره هایی در فرش ها استفاده کنید و از چه متریالی برای تولید آن استفاده کند !!

یا یک مشتری را تصور کنید که به شما مراجعه می کند و با سر رشته ی خیلی کم و پیش پا افتاده ای که در کسب و کار شما دارد، به شما بگوید که چه کار بکنید و چه کار نکنید !

ولی یک طراح موارد بسیاری را در خلق یک اثر تبلیغاتی در نظر می گیرد، اینکه چه رنگ هایی مناسب استفاده در کار است، چه فونت ها و چه سایزهایی باید استفاده شود، هر کدام از آبجکت ها و موارد در کجای کار باید قرار گیرد تا توازن کار رعایت شود و یا بیننده نگاهش در ابتدا به کجای کار جلب می شود که بخواهد آنجا را بولد تر کند.

اطمینان داشته باشید اگر صفر تا صد کار طراحی خود را به یک طراح زبده بسپارید، پشیمان نمی شوید. حداقل اینکه دیگران به طرح من در آوردی تان نمی خندند !

 

باید ها و نباید های طراحی

1- از طراحی های فوری اجتناب کنید : هیچ واقعه، سمینار، نمایشگاه و … ای وجود ندارد که آنقدر فوری باشد که شما نتوانید زمان کافی برای طراحی کارتان صرف کنید. تجربه ثابت کرده است، بهترین طراحان جهان هم هنگام دریافت پروژه های فوری، نمی توانند همه ی آن چیزی که دارند و می توانند را در کارشان اجرا کنند. بارها شده که دیده ایم شرکتی برای شرکت در نمایشگاهی دو هفته زمان دارد، ولی طراحی کارهای خودش را موکول به دو سه روز آخر می کند. در صورتی که طراحی های شما، مهمترین و جذاب ترین زبانِ شما برای جذب مشتریان هستند.

2- تمایل به استفاده از طرح های شلوغ : بسیاری از افراد هنوز هم فکر می کنند طرحی زیبا و چشمگیر است که از رنگ های زیاد، تصاویر زیاد، اِلِمان های زیاد و متن زیاد استفاده کند. در صورتی که اصلا اینطور نیست. شما بهترین و جالب ترین طرح های همین بیلبوردهای اتوبان ها و خیابان ها را هم نگاه کنید، میبینید که خیلی خلاصه و مرتب منظورشان را به مخاطب می رسانند. طرح های شلوغ و بی سر و ته، فقط نگاه بیننده را خسته می کنند و او را از ادامه مطالعه سرد می کنند.

3- طرح های متفاوت و زیاد نخواهید : از طراحتان نخواهید که چندین طرح بزند تا شما یکی از آنها را بپسندید. به جای این کار می توانید از طراح بخواهید تا تمام زمانی که می خواهد به کار شما اختصاص بدهد را صرف یک کار حرفه ای کند. اینکه طراح برای شما چند طرح آماده کند به این معنی است که نتوانسته همه ی چیزی که می خواهد را روی یک طرح پیاده کند و شما هم ذهنتان درگیر کارهای مختلف می شود و نمی توانید یکی از آنها را بپسندید. همیشه در دسترس بودن انتخاب های گوناگون آدم را سردرگم می کند.

 

انواع طراحی

انواع طراحی ها و خدماتی که در حوزه ی تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند و ما هم در انجام آنها تبحر داریم، در زیر آورده شده اند.

طراحی لوگو

طراحی سربرگ

طراحی تراکت

طراحی کارت ویزیت

طراحی ست اداری

طراحی مُهر

طراحی مجله

طراحی کاتالوگ

طراحی ساک دستی

طراحی بروشور

طراحی بنر و تابلوهای سر درب

طراحی پلات

طراحی تقویم و سررسید

طراحی قبض و رسید

طراحی فاکتور فروش

طراحی لیبل و استیکر

طراحی پاکت

طراحی جعبه

طراحی بیلبورد و …

 

ما با استفاده از تکنیک های طراحی گرافیک روز دنیا، شناخت تقاضای بازار و استفاده از انواع نرم افزارهای گرافیکی و طراحان مجرب، کلیه امور طراحی و چاپ شما را انجام خواهیم داد .

2 Responses

دیدگاهتان را بنویسید