استوری بورد انیمیشن چیست ؟

استوری بورد انیمیشن چیست ؟

اگر به انیمیشن علاقمند باشید، حتما می دانید که استوری بورد فیلمنامه یا داستان انیمیشن است. در واقع استوری بورد یک نمونه اولیه از تصویرسازی یک پروژه انیمیشن یا موشن گرافیک است. استوری بورد کل داستان یک انیمیشن را بصورت تصویری روایت می کند. یک استوری بورد شامل تصاویری از تمامی لحظه های اصلی و مهم انیمیشن است؛ دقیقا مانند کتاب های مصور که یک داستان را با تصاویر کارتونی شروع می کنند، ادامه داده و به پایان میبرند.

دقیقا در استوری بورد هم همه چیز مانند کتاب مصور است که شخصیت ها، حرکات، رویدادهای کلیدی، زوایای دوربین و حتی حرکت های دوربین را به ما نشان می دهد. در استوری بوردها عموما دیالوگی وجود ندارد و برخلاف نسخه کمیک بوک فیلم ها هستند. آنها تمام گفتگوها و جزئیات را کنار گذاشته و فقط روی جنبه های بصری اصلی تمرکز می کنند.

زمانی که داستان انیمیشن نوشته می شود، ممکن است هنگام اجرا، برای انیماتورها تفاسیر متفاوتی داشته باشد. ولی زمانی که پای استوری بورد به این کار باز می شود، انیماتور ها دقیقا می دانند که قرار است چه چیزی را نمایش دهند و زوایای دوربین، حرکت دوربین و نحوه ی عملکرد، کاملا برایشان مشخص می شود.

استوری بورد

لازم به ذکر است که استوری بوردها صرفا محدود به انیمیشن نمی شوند. بسیاری از فیلم های اکشن نیز از این بوردها استفاده می کنند. چرا که به فیلمبرداران، بازیگران و دستیاران نشان می دهد دقیقا چه کاری را باید انجام دهند. یکی از مثال های استفاده استوری بورد در سینما، فیلم Mad Max یا مکس دیوانه است. فیلمنامه نویسان این فیلم، به جای نوشتن فیلمنامه، کل جریان فیلم را به شکل یک داستان مصور طولانی اجرا کردند.

در نهایت اینکه استوری بورد علاوه بر اینکه درک داستان را برای تولیدکنندگان انیمیشن ساده تر می کند، بلکه باعث به وجود آمدن یک دیدگاه مشترک درباره نحوه ی روند کار بین تمامی دست اندر کاران می شود.

 

استوری بورد کاراکتر ها

یکی از مهمترین بخش ها در انیمیشن، ساخت استوری بورد شخصیت ها می باشد؛ که از صفر تا صد شخصیت را به نمایش می کشد. مواردی مانند اینکه این شخصیت کیست؟ چه نقشی دارد و قرار است در داستان ما چه وظیفه ای بر عهده ی او باشد. سپس به معرفی ظاهر، رفتار، واکنش ها، نحوه ی قرارگیری و … شخصیت می پردازد.

یک استوری بورد کاراکتر، علاوه بر مسائلی که در بالا گفته شد، تمامی حالات رفتاری و ظاهری شخصیت را نیز نمایش می دهد. اینکه ظاهر شخصیت در حالت خوشحالی، عصبانیت، ناراحتی، تعجب، خندیدن، ترسیدن، گریه کردن، شک کردن، سوال کردن، راه رفتن، نشستن، خوابیدن و … چگونه است نیز جزو مواردی است که در استوری بورد نمایش داده می شود.

استوری بورد کاراکتر ها

دیدگاهتان را بنویسید