چاپ پوستر

پوستر یک طرح گرافیکیِ با مفهوم می باشد که در جهت القا و نشان دادن یک موضوع خاصی خلق می شود. این پوسترها ممکن است در ابعاد و یا طرح های مختلف طراحی و چاپ شوند، ولی مسئله ای که حائز اهمیت است این است که هر پوستر به منظور خاصی مورد استفاده قرار میگیرد که این منظور در طرح و نقش آن نهفته می باشد. دقیقا تفاوت پوستر با تراکت یا بروشور یا سایر ادوات تبلیغاتی همین است.

 

انواع چاپ پوستر

چاپ افست یا چاپ دیجیتال ؟

هنوز هم بسیاری از افراد هستند که نمی دانند بهترین نوع چاپ برای پوستر کدام است. این مورد استاندارد خاصی ندارد و مستقیما به ابعاد مورد استفاده، فورس زمانی و بودجه ی شما مربوط است.

1.چاپ پوستر افست : علاوه بر اینکه کیفیت بالا و قیمت مناسبی دارد، مناسب آن دسته از افرادی است که تیراژ بالایی داشته باشند، مثلا بالاتر از 500 عدد، و هم اینکه زمان کافی برای چاپ داشته باشند. در صورتی که شما قصد داشته باشید از فرم های عمومی چاپ افست استفاده کنید، حداقل زمان یک هفته را باید برای دریافت کار خود در نظر بگیرید. البته فرم های فوری هم برای این کار در نظر گرفته شده است که قیمت بالاتری از شیت عمومی چاپ دارند.

2. چاپ پوستر دیجیتال : چاپ دیجیتال، چاپ فوق العاده با کیفیتی برای شما رقم خواهد زد. ولی از قیمت بالای آن هم نباید صرف نظر کرد. چرا که دستگاه های دیجیتال، دستگاه های عظیم و سرعت بالایی نیستند و متریال های گران قیمت تری نسبت به نوع افست دارند. این گزینه مناسب آن دسته از افرادی است که تعداد زیادی از پوستر نیاز ندارند ( مثلا 200 عدد ) و یا اینکه زمان کافی برای ارسال کار به چاپخانه ندارند و می خواهند بصورت فوری و یکی دو ساعته کار چاپ شده را دریافت نمایند.

پیشنهاد ما این است که اگر پوستر شما، قرار است بدون تغییرات در آینده هم چاپ شود، تیراژ چاپی خودتان را بالاتر ببرید که بتوانید از چاپ افست استفاده کنید و حداقل 10 روز برای چاپ آن زمان در نظر بگیرید تا با حداقل قیمت و کیفیت بالا به نتیجه برسید.

انواع چاپ پوستر

 

موارد استفاده پوستر

تفاوت پوستر با تراکت یا بروشور چیست ؟

همانطور که ذکر شد از پوسترها عموماً برای موضوعات خاص تبلیغاتی استفاده می شود. برخلاف تراکت ها و بروشور ها که به تمام ابعاد تبلیغاتی یک مجموعه یا شرکت می پردازند. از پوسترها برای یک موضوع مشخص استفاده می شود. مثلا نمایشگاه نقاشی که قصد دارد یک رویداد خاص فرهنگی و هنری را تبلیغ کند، اقدام به چاپ پوستری می کند که به طور صرف به معرفی آن رویداد، زمان، مکان و سایر مشخصات رویداد می پردازد.

یا گروهی که قصد برگزاری یک سمینار یا همایش با موضوع مثلا ” تاثیر تبلیغات در فروش ” را دارد، به طور صرف تمام تمرکزش را بر روی معرفی این سمینار یا همایش می کند و هر آن چیزی که مخاطبانش باید از آن رویداد بدانند را به ایشان معرفی می کنند. در پوسترها تلاش می شود که از زیاده گویی و پرداختن به جزئیات، صرف نظر شود.

 

محتوای استاندارد پوستر

یک پوستر خوب شامل چه مواردی می شود ؟

مهمترین اصلی که در اجرای پوستر به آن توجه می شود استفاده از تصاویر مناسب، با کیفیت و اختصاصی می باشد. معمولا در پوستر ها از یک تصاویر خاص، بصورت بک گراند کار استفاده می شود و توضیحات و متن بر روی آن تصویر گنجانده می شود. هر قدر که اندازه ی پوستر بزرگتر باشد، به تصاویر با کیفیت تر و با رزولوشن بالاتری نیاز است. درست است که پوسترها تصویر محور هستند، ولی همانطور که عرض کردیم، هیچ چیز به اندازه ی یک تصویر اختصاصی از شما، نمی تواند مخاطبان را جذب کند. آن تصویر می تواند از فضای سالن همایش شما باشد، یا تصویری از نمونه کارها، فعالیت ها یا هر چیز دیگری که مربوط به شما است باشد.

منظور از تصویر اختصاصی این است که از تصاویر آماده ای که در اینترنت وجود دارد یا توسط رقیبان شما استفاده شده است، بهره نگیرید. برای این کار از یک عکاس کمک بگیرید تا تصاویر حرفه ای از کسب و کار شما تهیه کند. باور کنید که مخاطبانی که پوستر شما را می بینند علاقه ای ندارند تصاویر غیر واقعی که ممکن است با نوع کالا یا فعالیت شما شبیه باشند را ببینند. آنها دقیقا می خواهند تصویری از کار شما را مشاهده کنند.

مورد بعدی در مورد محتوای نوشتاری پوستر می باشد. تلاش کنید تا آنجا که می توانید به صورت خلاصه اطلاعات خودتان را در پوستر قرار دهید. عموما پوستر ها در فضاهایی نصب می شوند که رهگذران زیادی داشته باشند و بسیاری از ایشان فرصت کافی برای مطالعه متون طولانی را نخواهند داشت. بهتر است بصورت خلاصه وار معرفی کنید که رویداد، خدمات یا فعالیت های شما چه چیزی است و راه های ارتباطی خودتان مانند وب سایتتان را برای اطلاعات بیشتر ایشان، در پوستر قرار دهید.

 

جنس پوستر

برای چاپ پوستر از چه کاغذ و گرماژی استفاده کنیم ؟

پوسترها هم بر روی کاغذ تحریر، هم بر روی کاغذ کتان و هم بر روی گلاسه چاپ می شوند. ممکن است کاغذ مورد استفاده مات یا براق باشد. اینکه متریال مورد استفاده چه باشد، بر می گردد به نوع استفاده، سلیقه ی شما و پیشنهاد طراحتان.

گرماژ هایی که بهترین حالت برای چاپ پوستر هستند را به صورت تیتر وار معرفی می کنیم :

1- تحریر 80 گرم

2- تحریر 100 گرم

3- تحریر 120 گرم

4- گلاسه 115 گرم

5- گلاسه 120 گرم

6- گلاسه 135 گرم

7- گلاسه 200 گرم

8- گلاسه 250 گرم

9- گلاسه 300 گرم

10- کتان 120 گرم

11- کتان 300 گرم

البته این موارد به صورت عرف توسط چاپخانه ها به چاپ می رسند و شما گزینه های بسیار دیگری برای چاپ پوستر پیش رویتان می باشند.

 

ابعاد چاپ پوستر

ابعاد استانداردی که برای چاپ پوستر استفاده می شوند کدامند ؟

ابعادی که برای چاپ پوستر انتخاب می شوند، مستقیما با سلیقه ی شما و فضای کافی برای موضوعاتی که قصد مطرح کردن آنها را دارید در ارتباط است و ابعاد استاندارد و عرفی که شما را ملزم به استفاده کند وجود ندارد. ما به صورت تیتروار برخی از محبوب ترین ابعاد چاپ پوستر را معرفی می کنیم :

1- سایز A3 : به سانتیمتر 42 × 29.7

2- سایز A2 : به سانتیمتر 59.5 × 42

3- سایز A1 : به سانتیمتر 84 × 59.5

4- سایز A0 : به سانتیمتر 119 × 84

5- سایز B3 : به سانتیمتر 35 × 50

6- سایز 100 × 70

7- سایز 70 × 50

8- سایز 90 × 60

این ابعاد، ابعادی هستند که به صورت عرف در شیت های عمومی چاپخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که شما نیاز به ابعاد بزرگتر و یا ابعاد میانه ی این ابعاد داشتید، می توانید آن را سفارش دهید.

 

طراحی پوستر

برای طراحی پوستر استاندارد چه مواردی را باید رعایت کرد ؟

1. فضای مورد نصب : مشخص کردن فضاهایی که قرار است پوستر نصب شود. شما در ابتدا باید بدانید پوسترهای چاپی شما در چه فضاهایی قرار است نصب شود. آیا بر روی دیوار معابر نصب می شوند، یا قرار است بر روی شیشه ی فروشگاه ها چسبانده شود، یا می خواهید آنها را بر روی استندهای خیابانی قرار دهید. درست است که در آینده می توانید ابعاد آن را تغییر دهید، ولی ممکن است این مسئله ی بزرگ و کوچک کردن ابعاد باعث بی کیفیت شدن تصاویر شما شود.

2. رنگ بندی صحیح : یکی از مهمترین مسائل در طراحی پوستر، رنگ شناسی طراح می باشد. طراحی که قرار است این کار را برای شما انجام دهد، باید بداند با توجه به فضاهایی که قصد نصب کردن پوسترها را دارید، نور آن فضاها و محتوای کار شما، مستلزم استفاده از چه رنگ هایی می باشد. آیا باید باید از رنگ های روشن استفاده کرد یا رنگ های تیره ؟ و هر کدام از این تِم ها، چه رنگ های مناسب تری دارند که هم امکان دید کافی برای مطالعه مخاطبان را فراهم کنند، هم باعث تحت تاثیر قرار گرفتن بیشتر ایشان شوند.

3. پاراگراف بندی صحیح : پوسترهایی که از فونت های فانتزی ناخوانا استفاده می کنند، یا از فونت هایی که در هر سطر به صورت اغراق آمیز بزرگ و کوچک می شوند و هر کدام از نوشته ها را در یک سو قرار می دهند، باعث می شوند مخاطبی که از پوستر دیدن می کنند، نتواند تمرکز کافی برای مطالعه کار داشته باشد. تلاش کنید از آموزش های اینترنت که مرتبط با پاراگراف بندی و فونت شناسی هستند استفاده کنید.

4. استفاده از کد رنگ صحیح : بعد از اینکه شما از رنگ بندی صحیحی که شامل تاثیرات رنگ بر روی مخاطب می شود استفاده کردید، حالا باید ببینید که قرار است پوستر خود را بصورت افست چاپ کنید یا دیجیتال ؟ برای چاپ افست بایستی از مود رنگی CMYK بهره بگیرید و برای چاپ دیجیتال باید از مود رنگی RGB استفاده کنید. نادیده گرفتن این اصل می تواند باعث مشکلات جدی در پرینت نهایی کار شود. ( درباره تفاوت CMYK و RGB بیشتر مطالعه کنید )

طراحی پوستر

 

لیست قیمت چاپ پوستر دیجیتال

نوع کاغذتا 10 مترتا 50 مترتا 100 متربالای 100 متر
کوتد سنگین 180گرم12000010000090000توافقی
کوتد سبک 130گرم1100009000080000توافقی
فتوگلاسه براق150000120000100000توافقی
فتوگلاسه مات ابریشمی200000180000150000توافقی
بک لایت250000220000200000توافقی
کنواس (بوم)250000220000200000توافقی
سولیت و PP150000125000100000توافقی
PP پشت چسبدار200000180000160000توافقی
طلق ترانسپرنت250000220000200000توافقی

 

چاپ روشا با سالها تجربه در زمینه تبلیغات و چاپ پوستر، امکان چاپ فوری و قیمت مناسب پوسترهای شما را با بالاترین کیفیت و استفاده از دستگاه های بروز چاپی فراهم آورده است. همچنین در صورت نیاز می توانید طراحی و تولید محتوای پوسترها را به ما بسپارید و در نهایت کاری با بروز ترین و استانداردترین کیفیت و چاپ را دریافت نمایید. لطفا برای استعلام قیمت و دریافت مشاوره با ما تماس حاصل نمایید.

2 Responses

دیدگاهتان را بنویسید