چاپ فوم بورد

چاپ فوم بورد

فوم برد متریالی از جنس یونولیت فشرده می باشد، که امکان چاپ بصورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی آن فراهم می باشد. در چاپ غیر مستقیم، چاپ ما بر روی متریالی مانند پلات و لمینت انجام می شود و سپس کار بر روی چسبی که بر روی یک طرف فوم برد تعبیه شده است چسبانده می شود. در چاپ مستقیم هم، بر روی فوم بردی که هر دو طرف آن خام ( بدون چسب ) است، چاپ انجام می شود. یکی از دلایل محبوبیت چاپ فوم بورد این است که از فوم برد ها معمولا به عنوان تابلو استفاده می شود، چرا که پس از چسباندن چاپ، ظاهری مانند شاسی پیدا می کند و مزیت آن به چاپ شاسی این است که علاوه بر کم هزینه تر بودن، بسیار سبک تر است و قابلیت حمل و نقل ساده تری نیز دارد.

 

دلایل استفاده از فوم برد برای چاپ تابلو

چرا باید از فوم بردها استفاده کنیم ؟

1. سایز دلخواه : یکی از مهمترین دلایل انتخاب فوم برد، امکان انتخاب سایز به دلخواه می باشد. فوم برد ها در ابعاد 100 در 70 و 50 در 70 موجود می باشند ( البته امکان سفارش با سایز بزرگتر نیز وجود دارد ) دلیل اینکه امکان انتخاب سایز به اندازه دلخواه فراهم است این است که این متریال، به سادگی توسط کاتر قابل برش می باشد و می توان پس از چاپ پلات و لمینت به اندازه ی دلخواه، آن را روی فوم برد چسبانده و اضافی آن را برش داد. این مسئله یکی از برتری های مهم فوم برد نسبت به شاسی که از جنس چوب است می باشد.

2. وزن کم : یکی از مهمترین دلایل انتخاب آن نیز وزن بسیار کمتر آن نسبت به شاسی و یا نمونه های دیگر مشابه می باشد. به همین دلیل بسیاری ترجیح می دهند برای تابلوهای خاصی که می خواهند در مجموعه شان قرار دهند، از فوم برد استفاده کنند. به این صورت که پس از آماده شدن فوم، آن را تحویل قاب سازی می دهند و قاب مناسبی برای آن ساخته می شود. و یا در صورتی که قابی از پیش داشته باشید، می توانید با استفاده از ابعاد آن سفارش فوم دهید. فوم بورد ها به قدری سبک هستند که زمانی که آنها را در قاب عکس قرار دهید، هیچ وزن خاصی به وزن کلی قاب اضافه نمی کنند.

3. نصب آسان : یکی دیگر از دلایل انتخاب فوم برد به عنوان تابلو، نصب آسان آن می باشد. به دلیل کم بودن وزن آن، می توان در هر جایی با استفاده از یک عدد میخ و یا حتی چسب دو طرفه آن را نصب نمود. حتی در صورتی که دیواری که قصد نصب آن را دارید آهنی بوده یا چسب آهن خورده باشد، می توانید با چسباندن یک آهنربای کوچک در پشت فوم، آن را در محل مورد نظر خود بچسبانید.

 

انواع چاپ بر روی فوم برد

متریال های مناسب چاپ

درست است که در بالا برای چاپ، از مثال پلات و لمینت استفاده کردیم، ولی محدودیتی برای نوع چاپ ما وجود ندارد، هر متریالی که قابلیت چسبیدن بر روی چسب فوم را داشته باشد، در این مورد قابل استفاده است. برای مثال گزینه هایی که پیش روی شما قرار دارد عبارت است از :

1. چاپ پلات با لمینت گرم ( بصورت مات و براق )

2. چاپ پلات با لمینت سرد

3. چاپ کاغذ گرم دار، بدون روکش

4. چاپ PVC

و سایر مواردی که بافت بزرگ و زیادی نداشته باشند، به سادگی قابلیت چسباندن بر روی فوم را دارا می باشند.

 

انواع فوم برد

ابعاد و انواع فوم برد

همانطور که در ابتدای مطلب به صورت ضمنی به آن اشاره شد، این فوم ها در انواع و سایزهای مختلفی در بازار موجود می باشند. یک مدل از آنها به صورت یک دست یک طرفشان چسب دارد و نوع دیگر آن هم خام و بدون چسب می باشد.

این فوم ها در دو نوع سفید رنگ و مشکی رنگ، موجود می باشند و در سایزهایی مانند 70 × 100، 70 × 50 و 140 × 100 وجود دارند که شامل سه نوع ضخامت 3 میلیمتری، 5 میلیمتری و 10 میلیمتری قابل عرضه می باشند. البته لازم به ذکر است که رنگ مشکی آن و ضخامت 10 میل آن بیشتر شبیه تابلوهای تخته شاسی می باشد و پیشنهاد می کنیم از این مورد برای تابلوهای خود استفاده نمایید.

و طبق مواردی که گفتیم، متریال هایی که قابلیت چسبانده شدن بر روی فوم را دارند را می توانید بر روی نوع پشت چسبدار فوم ها بچسبانید، و متریال هایی مانند استیکر و مش را که خودشان چسب دارند را می توانید بر روی نوع بدون چسب این فوم ها به کار بگیرید.

انواع فوم برد

 

فوم برد دو رو یا دو طرفه

فوم بردهایی وجود دارند که هر دو طرف آن ها چسبدار بوده و شما می توانید چاپ خودتان را بر هر دو طرف آن بچسبانید. این فوم های دو رو برای فروشگاه ها و مواردی که قصد دارید آن را از سقف آویزان نمایید و بینندگانی که از هر سو می آیند بتوانند آنها را مشاهده نمایند، مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است این فوم های دو رو، هم به سختی یافت می شوند و هم قیمت بالایی دارند. در صورتی که نیاز به فوم های زیادی دارید، به صرفه ترین کار این است که فوم برد خام خریداری کنید و برای چسبدار کردن هر دو طرف آن ، می توانید از چسب های دو طرفه استفاده نمایید. این چسب ها در سایز ها و متراژ مختلفی به صورت رول در عرض های یک سانت یا یک متر موجود هستند. شما می توانید بر روی یک طرف فوم، این چسب ها را به صورت موازی یک دیگر بچسبانید و به سادگی بر روی هر دو طرف فوم خود چاپتان را قرار دهید.

 

معایب فوم برد

استفاده از فوم ها چه معایبی دارد؟

فوم بردها مانند هر یک از ادوات چاپی، بی عیب و نقص نمی باشند. البته پیشنهاد ما این است که با مشاوران چاپی خود مشورت نموده و بهترین گزینه را مورد استفاده قرار دهید، ولی ما اینجا به صورت خلاصه وار، برخی از معایب استفاده از فوم برد را عرض می کنیم.

1. انعطاف زیاد : یکی از مهمترین معایب فوم ها، این است که بسیار منعطف هستند ( بالاخص در ضخامت 5 میل آن ) و با کمی فشار، آثار فرورفتگی انگشتان و یا حتی شکستگی در آن ایجاد می شود. باید پس از چاپ و تکمیل شدن کامل تابلوی خود، از اصابت آن با اشیای دیگر مراقبت نمایید و در هنگام حمل و نقل توجه کنید که ضربه ای به آنها خورده نشود.

2. خمیدگی در ابعاد بزرگ : یکی دیگر از معایب آن این است که به دلیل وزن کم و باریک بودن آن، در سایزهای بزرگ، مقداری خمیدگی در کار ایجاد می شود و نمی توان از آنها انتظار داشت که مانند تابلوهای شاسی، کاملا صاف و سخت باشند. البته در نوع 3 میل و 5 میل آن، بسیار بیشتر از نوع 10 میل این اتفاق می افتد. پیشنهاد ما این است اگر تابلوی مد نظر شما طول و یا عرض بسیار بزرگی دارد ( بزرگتر از 1.5 متر ) و قرار است مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد از تابلوهای شاسی برای این کار استفاده نمایید. البته این را هم ذکر کنیم که تابلوی فوم برد شما هر چقدر هم که بزرگ باشد، اگر به صورت ثابت بر روی دیوار چسبانده شود، این مقدار خمیدگی به حداقل خود می رسد.

3. خمیدگی در هوای مرطوب : سومین و شاید بزرگترین عیب فوم بردها این است که در مناطقی که آب و هوای مرطوبی دارند، یا در فضاهایی که مرطوب هستند، مقداری فرم پذیر می شوند و ممکن است در ابتدای نصب، بی عیب و نقص و شق و رق باشند، ولی پس از مدت کمی فرم خواهند گرفت و از حالت اولیه خود خارج می شوند. پیشنهاد ما این است که در صورتی که در این مناطق سکونت دارید، سراغ گزینه های دیگری مانند تخته شاسی بروید.

 

موارد استفاده از فوم برد

هر یک از ابزار و ادوات چاپی، نوع و دلیل خاصی برای استفاده نمودن دارند و پیشنهاد ما این است که قبل از تصمیم گیری به چاپ، موضوع تبلیغات خودتان را با مشاوران چاپی مطرح نمایید تا ایشان بهترین پیشنهاد را به شما ارائه نمایند.

از فوم ها، به صورت روزمره استفاده های بسیار زیادی می شود و ممکن است شما بارها نمونه های آن را در مجموعه های مختلف مشاهده کرده باشید و نوعش را تشخیص نداده باشید. برخی از آن موارد را ما بصورت تیتروار اشاره می کنیم :

1. تابلوهای آویز : اگر به فروشگاه های بزرگ مانند هایپر استار یا جامبو مارکت ها یا فروشگاه های رفاه مراجعه کرده باشید، متوجه تبلیغات هایی که از سقف آویزان شده اند و حامل یک پیام تبلیغاتی خاص و یا قیمت محصولات هستند، شده اید. تمامی آنها فوم بردهای دو طرفه هستند که به دلیل وزن کم و قیمت مناسب انتخاب شده اند. این تابلوها بسیار با دوام می باشند و می توان با یک نخ نسبتا نازک آنها را از هر مکان بلندی آویزان کرد.

2. تابلوهای دیواری : این نوع استفاده از فوم ها، در فروشگاه های کوچک، رستوران ها، فست فودها، کافی شاپ ها، نمایشگاه های نقاشی و عکاسی و … بسیار مرسوم است. چرا که هم نصب بی دردسری دارند و هم چاپ با کیفیت و قیمت مناسب.

3. موارد آموزشی : در آموزشگاه های مربوط به کودکان، استفاده از فوم بردها بسیار پر کاربرد است. چرا که مثلا حروف یا کلماتی که برای امور آموزشی استفاده می شوند، در قالب یک شخصیت کارتنی، یا یک موجود جالب و جذاب، بر روی این فوم ها چسبانده می شود و اطراف فوم بریده می شود و کار نهایی کاملا از قالب تابلو و فوم خارج می شود.

 

موارد استفاده از فوم برد

 

چاپ روشا با استفاده از با کیفیت ترین متریال چاپی و فوم ها، امکان سفارش فوری و با قیمت مناسب فوم برد در رنگ ها، ابعاد و عرض های مختلف را فراهم نموده است. لطفا در صورتی که نیاز به مشاوره داشتید، با ما تماس حاصل نمایید.

 

لیست قیمت چاپ فوم برد

سایز5 میل10 میل
30*2050000---
40*3080000---
70*50160000---
70*100300000---
140*100600000---

2 Responses

دیدگاهتان را بنویسید