چاپ بروشور

چاپ بروشور

چاپ بروشور چیست ؟

بروشور برگ کاغذی است ( معمولاً در ابعاد کاغذ A4 ) که معمولاً برای معرفی محصولات و فعالیت های یک مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت چاپ بروشور و تراکت در این است که تراکت معمولاً یک برگ کاغذ در ابعاد کوچک ( A5 ) است که فعالیت ها و محصولات یک شرکت یا مجموعه را بصورت کلی معرفی می کند. ولی بروشور، به دلیل سایز بزرگتر و تا خوردن فضای بیشتری برای نوشتن متن و جایگذاری عکس دارد و برای معرفی جزء به جزء محصولات، خدمات و فعالیت ها به کار می رود .

رایج ترین مدل چاپ بروشور، بروشور سه لتی می باشد، که نحوه آماده سازی آن به این صورت می باشد که روی کاغذ A4 دو خط تا انداخته می شود و کاغذ از دو ناحیه راست و چپ تا میخورد. اگر یک کاغذ A4 را در نظر بگیرید که هر روی آن سه قسمت ( سه لت ) باشد، با احتساب پشت کاغذ ما 6 قسمت از هم مجزا داریم. که فضای مناسبی است برای اینکه بتوانیم انواع محصولات و توضیحات آنها را به مخاطب معرفی کنیم.

تصور کنید یک فروشگاه محصولات الکترونیکی دارید، که انواع تلویزیون در آن به فروش می رسد. با یک بروشور سه لت A4 می توانید تعداد زیادی از تلویزیون های برتر خود را با تصویر و ذکر ابعاد، برند محصول، سال ساخت، گارانتی و … به مشتری معرفی نمایید .

با اینکه در انواع تبلیغات که امروزه به کار برده می شوند تبلیغات آنلاین و دیجیتال پیشرفت چشمگیری کرده، ولی هنوز هم نمی توان از تبلیغات چاپی چشم پوشی کرد. شاید یکی از دلایلی که هنوز تبلیغاتی مانند بروشور جای خود را به صفحات آنلاین و مجازی نداده اند این است که بسیاری از هموطنان هنوز از تلفن های همراه هوشمند استفاده نمیکنند و یا به کاربرد تلفن های همراه در زمینه جستجوی کالا و مطالعه مشخصات آنها پی نبرده اند.

 

محتوای استاندارد بروشور

همانطور که گفته شد، چاپ بروشور یکی از تبلیغاتی است که برای معرفی جزئیات کار مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت مهم چاپ بروشور و کاتالوگ نیز همین است. در کاتالوگ به معرفی کلی خدمات و محصولات و فعالیت ها پرداخته می شود. در صورتی که در بروشورها، به معرفی کالا ها و محصولات به صورت تک تک و با ذکر کوچکترین جزئیات پرداخته می شود.

محتوا و مطالبی که نیاز است در چاپ بروشور ها وجود داشته باشند و به آنها توجه ویژه ای شود را به صورت تیتروار معرفی می کنیم :

1. معرفی کلی : در ابتدای بروشور، شما می توانید خلاصه ای از مجموعه یا شرکت و فعالیت های کلی خود را معرفی نمایید. این معرفی نامه باید به صورت کاملا خلاصه باشد. چرا که وظیفه ی بروشور پرداختن به نحوه ی کار مجموعه، چشم انداز آینده و این مسائل کلی نمی باشد و برای این کار باید از کاتالوگ ها کمک گرفت.

2. معرفی کالاها و محصولات : در بروشورها شما به اندازه ی کافی فضا در اختیار ندارید تا بتوانید همه ی فعالیت ها و محصولات و کالاهایتان را معرفی کنید. از این رو بایستی به سراغ بولد ترین و پر اهمیت ترین آنها بروید. محصولاتی که می توانند در رقابت شما با سایر همکارانتان تاثیر گذار تر باشند یا محصولاتی که بیشتر مشتریان به دنبال خرید یا استفاده کردن از آنها هستند. بهترین کار این است که گلچین قدرتمندی از فعالیت های خود آماده کرده و برای بروشورتان به کار بگیرید.

3. معرفی جزئیات محصولات یا خدمات : رسالت بروشور ها پرداختن به جزئیات می باشد. هر آنقدر که سایر اوراق تبلیغاتی باید به کلیات بپردازند و از جزئی گویی بپرهیزند، بروشورها می توانند تمام زیر و بم کار را به اطلاع مخاطبان برسانند. در واقع زمانی که شما تصمیم به تولید و چاپ بروشور می گیرید، باید این مسئله در ذهنتان باشد که در آنچه مزیت محسوب می شود و مهم است که مشتریان و خریداران بدانند را در آن درج نمایید.

4. تصاویر اختصاصی و قدرتمند : مشتریان اصلا دوست ندارند تصاویر رویایی یا تصاویر اینترنتی از محصول یا خدمات شما ببینند و بعد از دریافت آن متوجه شوند که تفاوت بسیاری با اصل محصول وجود دارد. آنها می خواهند دقیقا آنچه که شما به ایشان عرضه می کنید را برانداز کنند و سپس تصمیم بگیرند. بسیاری از مجموعه با استفاده از تصاویر آماده، تصاویر گرفته شده از محصولات رقبایشان یا تصاویر اغراق آمیز اقدام به جذب مشتری می کنند و حتی ایشان را مجاب می کنند که گول خورده و از محصولاتشان استفاده کنند.

ولی فقط برای یک بار می توانند خدماتشان را به آن فرد یا شرکت بفروشند و مصرف کننده، پس از اینکه ببیند تفاوت زیادی بین تصاویر شما و محصول دریافت کرده دارد، علاوه بر نارضایتی، تمام تلاشش را خواهد کرد که دوستان و اطرافیانش را نیز خبردار کرده که از محصولات شما به هیچ عنوان استفاده نکنند. در واقع شما با یک اشتباه، هم مشتری فعلیتان را از دست می دهید و هم تمام مشتریان بالفعلی که ممکن بود از طریق او به شما مراجعه کنند.

محتوای بروشور

 

ابعاد استاندارد چاپ بروشور

بروشور را می توان به صورت برگه هایی با اندازه های مختلف چاپ کرد که این برگه ها بسته به نوع فعالیت و معرفی شرکت به نسبت بزرگ یا کوچک می باشند . معمولا شرکت های بزرگ برای معرفی سریع خود در یک نگاه هم به چاپ بروشور روی می آورند . چاپ بروشور A4 با دو تا و سایزهای بزرگتر که چند تا خورده باشد به چاپ رساند ( بسته به نوع اطلاعاتی که می خواهید به مخاطب بدهید دسته بندی می شوند ).

چاپ بروشورها در تبلیغات نمایشگاهها، سمینارها و تبلیغات خیابانی خواهان زیادی دارند. در جاهایی که تمامی فعالیت های خود، نشانی های پستی و اینترنتی و پیشنهادهای دوره ای خود را می خواهید در کمترین زمان و بالاترین سرعت به مخاطبین منتقل کنید.

مثلا می توانید برند خود و مختصری از فعالیت های تان را در یک نگاه و بصورت سریع به مخاطبینتان در نمایشگاه ها معرفی کنید . یا می توانید برای سمیناری که پیش رو دارید، شرح کلی، موضوع های مورد بحث و روز و ساعت برگزاری سمینار را به مخاطبان اطلاع رسانی نمایید.

 

طراحی بروشور

همانطور که در تمام مطالب مربوط به اوراق تبلیغاتی به اهمیت طراحی پرداخته شد، مجددا در این بخش نیز تکرار مکررات می کنیم تا شما هم به اندازه ی ما به ارزش طراحی قوی کار پی ببرید. یک بروشور با ارزش و قدرتمند، باید از رنگ های جذاب و همخوان، تصاویر با کیفیت و اختصاصی، پاراگراف بندی صحیح و استایل قدرتمند استفاده نماید.

بروشوری که شما در اختیار مشتری قرار می دهید به طور ضمنی معرف سلیقه و محصولات شما نیز هست. مجموعه ای که برای تبلیغات خودش، وسواس به خرج نمی دهد و تبلیغات بازاری و آپدیت نشده بین مشتریان خود توزیع می کند، چطور می تواند این اطمینان را به مخاطبش بدهد که در تولید محصول یا خدمات خود به اندازه ی کافی وسواس به خرج می دهد و برای کاربرانش ارزش قائل می شود ؟

مواردی که باید در طراحی بروشور در نظر گرفته باشید :

1. ابعاد کار : ابعاد بروشور را باید بر اساس محتوا، تصاویر و مطالبی که می خواهید در اختیار مخاطبان قرار دهید انتخاب شود. نه آنقدر بزرگ که مجبور باشید بخش زیادی از آن را در طراحی خود خالی بگذارید و نه آنقدر کوچک با محتوای زیاد که تمام مطالبتان در هم باشد و تمرکز خواننده را بر هم بزند.

2. استفاده از رنگ های روشن و جذاب : بسیاری از افراد رنگ های تیره و دل مرده مانند رنگ های مشکی را دوست ندارند. این افراد پس از در دست گرفتن کار شما، احساس بی میلی و بی علاقگی می کنند و از مطالعه ادامه آن صرف نظر می کنند. رنگ هایی که روشن و همخوانی با استایل کلی کار دارند، بهترین گزینه هستند. رنگ های ملو می توانند مخاطبان را به خواندن کامل بروشور ترغیب نمایند. حتی شما می توانید از مقاله های مرتبط با روانشناسی رنگ بهره مند شوید تا بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشید.

3. پاراگراف بندی صحیح : خط های بلند و کوتاه، عدم مشخص کردن پاراگراف بندی یا فاصله ی زیاد یا کم بین پاراگراف اول و دوم، باعث سردرگم شدن خواننده می شود و ترجیح میدهد از ادامه ی خواندن دست بکشد. پاراگراف بندی صحیح، باعث مرتب شدن و با نظم شدن طراحی شما می شود.

4. تصاویر با کیفیت و با ابعاد مناسب : بالاتر توضیح دادیم که چرا باید از تصاویر با کیفیت و اختصاصی استفاده کنید. حالا اینجا میخواهیم بگوییم که در انتخاب ابعاد تصاویر وسواس زیادی به خرج بدهید. تصاویری که بیش از اندازه بزرگ باشند، تمام تمرکز کاربر را بر روی خودشان متمرکز می کنند و در هنگام مطالعه باعث پریدن چشم از روی متن می شوند و تصاویر بسیار کوچک ممکن است نتوانند زیر و بم و جزئیات کار را به خوبی نمایش دهند و عملا بی استفاده خواهند بود.

طراحی بروشور

 

فایل خروجی و مود رنگی مناسب چاپ بروشور

1. در چاپ افست : مود رنگی مناسب فایل برای چاپ افست، مود CMYK می باشد. شما ملزم هستید در طراحی خود از این مود رنگی استفاده کنید. چرا که رنگ های RGB کاملا برای دستگاه های چاپ افست نامفهوم هستند و ممکن است اختلاف چندین درصدی بین فایل چاپی و فایل طراحی شما وجود داشته باشد. برای اینکه بتوانید از کد رنگ های CMYK به طور صحیح استفاده نمایید، می توانید پنتون رنگ CMYK را خریداری کرده یا از اینترنت دانلود نمایید و تلاش کنید کدهای رنگتان مطابق به کدهای رنگ پنتون باشد. همینطور رزولوشن مناسب طراحی کار 300dpi می باشد.

2. در چاپ دیجیتال : مود رنگی ای که در چاپ دیجیتال به کار می رود، مود RGB می باشد. هر چند که اگر از رنگ های CMYK هم استفاده کرده باشید، تفاوت فاحشی در چاپ مشاهده نمیکنید، فقط ممکن است کمی رنگ کارتان کدر شده باشد. تمامی نرم افزارهای طراحی، کدهای رنگ RGB را می توانند به طور صحیح و عرف در اختیار شما قرار دهند. همینطور رزولوشن مناسب طراحی کار 300dpi می باشد.

 

فایل خروجی ای که در هر دو نوع چاپ نیاز است از فایل اصلی خود بگیرید، JPEG می باشد. استفاده از خروجی های دیگر تنها باعث سنگین شدن اکسپورت شما می گردد و در کیفیت کار شما تاثیر خواهی نخواهد داشت.

چاپ روشا از طراحی تا چاپ بروشورهای شما را انجام خواهد داد و در زمینه ی تولید محتوا، عکاسی از محصولات و صفر تا صد کار در کنار شما خواهد بود . لطفا در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره یا راهنمایی در این زمینه دارید با ما تماس حاصل نمایید.

 

در صورت نیاز به خدمات مانند لمینت کشی یا سلفون کشی و یا ابعاد دیگر ( A3 یا A5 ) لطفا با ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید