چاپ فلکسی

چاپ فلکس

فلکس مدیا یا متریالی است که در ساخت تابلوهای سر درب و گاهی اوقات لایت باکس و … از آن استفاده می شود. فلکس یا فلکسی کاربردهای بسیار زیادی دارد و چون هم خانواده بنر می باشد، نوع چاپ آن متفاوت از بنر نمی باشد و به دلیل اینکه نور را از خود عبور می دهد، کاربردهای متفاوتی دارد. چرا که عبور نور از آن باعث می شود طرح چاپی ما نمایانی بیشتری بالاخص در شب و محیط های کم نور داشته باشد.

تفاوت بنر و فلکسی

متریال فلکس نسبت به بنر از ضخامت بیشتری برخوردار بوده و مقاومت بیشتری در برابر پاره شدن و آسیب دیدن دارد، همچنین با اینکه ضخامت بیشتری از بنر دارد، قابلیت عبور نور را دارا می باشد. و امکان چاپ قوی تر و با دقت بالاتر نیز بر روی آن فراهم می باشد.

در چاپ بنر اگر میزان پس ( Pass ) که همان میزان پاشش رنگ را نشان می دهد، از یک حدی بیشتر شود، باعث آب شدن رول بنر می شود. در صورتی که این میزان از پاشش رنگ در فلکس بسیار بیشتر است، چرا که فلکس مقاومت بیشتری دارد. به همین علت است که تابلوهای فلکسی در برابر نور مستقیم خورشید، بسیار با دوام تر عمل می کنند و بسیار دیرتر از بنر رنگ پریده می شوند.

همین امر باعث می شود که قیمت فلکس تقریبا 3 برابر بنر باشد.

 

انواع چاپ فلکسی

در چاپ فلکسی مانند بنر از دو نوع چاپ سالونت و چاپ اکوسالونت میتوان بهره مند شد. همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، جوهر اکوسالونت، به دلیل نوع خاص آن بسیار با دوام تر و با کیفیت تر از نوع سالونت می باشد. پیشنهاد ما نیز این است که حتی الامکان فلکس را با دستگاه اکوسالونت چاپ نمایید تا تابلوی شما طول عمر بیشتری داشته باشد.

 

طراحی فلکسی

در صورتی که قصد استفاده از نور پشت زمینه در تابلوهای فلکسی خود دارید، بهتر است در طراحی از رنگ های تیره تر استفاده نمایید. چرا که فاصله منبع نور در این تابلوها فاصله ی بسیار کمی با مدیا دارد و طرح های روشن دید کمتری پیدا می کنند. در واقع طرح های تیره می توانند نور را بیشتر جذب کنند و نمایش جذاب تری به مخاطب داشته باشند، ولی طرح های روشن، به سادگی نور را از خود عبور می دهند و آن زیبایی و نمایش خیره کننده را نمی توانند به نمایش بگذارند.

طراحی فلکس، معمولا با نرم افزارهای بُرداری مانند کورل دراو یا ایلوستریتور انجام می شود. این کار دو دلیل مهم دارد، یکی اینکه تابلوهای فلکسی ابعاد بزرگی دارند و در نرم افزارهای برداری، به سادگی اجرا و لود می شوند. دلیل دوم این است که در نرم افزارهای برداری، با تغییر ابعاد، فایل دچار رنجه شدن و بی کیفیتی نمی شود. در نرم افزارهای پیکسلی مانند فتوشاپ، هر دوی این موارد مشکل ساز خواهند شد.

مود رنگی مناسب برای طراحی تابلوهای فلکس، CMYK می باشد، چرا که  دستگاه های لارج فرمت، از این مود رنگی پیروی می کنند و استفاده از رنگ های RGB باعث تغییر رنگ کار می شود ( درباره تفاوت CMYK و RGB مطالعه کنید ) . همچنین رزولوشن فایل طراحی شده برای فلکس، بایستی 72 یا 100 dpi باشد. ( این رزولوشن در چاپ دیجیتال و چاپ افست بایستی 300 dpi باشد ) ولی به دلیل اینکه دستگاه های لارج فرمت کیفیت بالاتر از 100 دی پی آی را متوجه نمی شوند، نیازی به این کار نیست. البته اگر فایل شما رزولوشن بالاتری داشته باشد هم مشکلی ایجاد نمی کند.

 

چاپ روشا، با استفاده از دستگاه های به روز چاپ و همچنین متریال های با کیفیت، امکان چاپ فوری و ارزان قیمت فلکس های شما را بر عهده میگیرد. لطفا در صورت نیاز با مشاوره، با ما تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *