دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی چیست؟

اساساً “بازاریابی دیجیتالی” ( Digital Marketing ) ، هر نوع بازاریابی است که از ابزارها و کانال های دیجیتال استفاده می کند.

در چند دهه ی گذشته، تیم های بازاریابی از دستورالعمل قدیمی یکسانی در نسخه های تلویزیونی، تبلیغات چاپی و بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده می کردند تا به مشتریان خود اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات شرکت های خود دهند و آنها را متقاعد سازند که پول خود را صرف این محصولات کنند.

پس از آن در دهه 1990، اینترنت به وجود آمد و تعداد وبسایت ها به شدت افزایش یافت. کانال های ارتباطی جدیدی مانند فیس بوک در سال 2004 و گوگل در سال 2007 ظهور کردند و عرصه ای کاملاً نو برای بازاریابی شکل گرفت.

در روزهای اولیه، روش های بازاریابی دیجیتالی همانند روش های بازاریابی سنتی بود. تنها تفاوت آن، استفاده از کانال های ارتباطی جدید بود؛ از جمله: صحبت در مورد محصولات خود در وب سایت شخصی، قرار دادن بنرهای تبلیغاتی در وب سایت های محبوب و نشریات آنلاین دیگر (درست مانند تبلیغات چاپی در مجلات). در نهایت می توانید محصولات و یا خدمات خود را به همان شیوه ی همیشگی فروش، به فروش برسانید. با گذشت زمان، بازاریاب ها متوجه شدند که دنیای دیجیتال، یک راه کاملاً جدید را برای تعامل با مشتریان و فروش محصولات به آن ها ارائه می دهد و نیاز به رویکردی بسیار متفاوت دارد.

تفاوت دیگر این است که گروه های بازاریابی، باید دارای یک تیم دیجیتالی باشند که جداگانه از تیم سنتی در تلویزیون و نشریات کار کنند. امروزه، همه چیز در بازاریابی به صورت دیجیتالی است و این مهم باید به طور کامل در سازمان و استراتژی اصلی بازاریابی در شرکت وجود داشته باشد.

 

طراحی بیلبورد

چشم انداز خرده فروشی به وسیله ی بازاریابی دیجیتالی مانند سایت آمازون تغییر کرده است. طراحی بیلبورد توسط لیتلفاکس ( LittleFox ) صورت گرفته است.

چرا بازاریابی دیجیتالی برای کسب و کار شما اهمیت دارد؟

لازم نیست حتماً یک متخصص دیجیتال باشید تا بدانید که این روزها مشتریان شما، زمان (و پول) زیادی را صرف آنلاین بودن می کنند. نمونه های بسیاری در این باره وجود دارند. آنها در گوگل سرچ می کنند، خبرخوان های خود را مرور می کنند، عکس های سلفی در اینستاگرام ارسال کرده و با دوستان نزدیک خود در واتس آپ چت می کنند. این بدان معنی است که کسب و کار شما و کمپین های بازاریابی باید در تمام این لحظات به خوبی حضور داشته باشند.

 

طراحی روزنامه
بازاریابی دیجیتالی می تواند به شما در دسترسی به مدیرعامل یکی از شرکت های فورچون 500 که در تعطیلات خود در جزیره ی ساموی است، کمک نماید یا می توانید با فردی کتاب خوان و عاشق سگ که در سرزمین های شمال غربی کانادا سکونت دارد، فردی مو نقره ای، یا یک کارآفرین فعال که کسب و کار آنلاین خود را در سانتا مونیکا برقرار کرده است، ارتباط داشته باشید. عکس های خبرنامه، توسط لیتلفاکس تهیه شده است.

 

بازاریابی دیجیتالی می تواند بسیار مؤثرتر از بازاریابی سنتی انبوه باشد:

• این امر به شما امکان می دهد که وقت و پول خود را در جایی متمرکز کنید که مشتریان، وقت و پول خود را صرف آن کنند. (این امر زمینه ی رقابت بین شرکت های بزرگ و کوچک را برقرار می کند؛ زیرا شما می توانید بدون هزینه ی تبلیغاتی عظیم، به اندازه کافی در برابر رقبای خود ایستادگی کنید).

• این امر بسیار هدفمند است و می تواند برای دست یابی به یک هدف خاص، به شدت شخص-سازی تبدیل شود.

• این امر بسیار سریع و انعطاف پذیر است. شما به راحتی می توانید مقدار هزینه ی روزانه ی خود را در روز بعد افزایش یا کاهش دهید و یا وقتی با ایده ای مواجه می شوید که هیچ گونه مشارکتی را ایجاد نمی کند، آن ایده را خاموش یا متوقف کنید.

 

چگونه با بازاریابی دیجیتال شروع به کار می کنید؟

طراحی وب سایت

بیایید با آن مواجه شویم. یک وب سایت پایه، یکی از اولین گام ها در شروع کار آنلاین است. تصویر توسط اسپون لنسر تهیه شده است.

 

برای شروع در بازاریابی دیجیتالی – اگر واقعا از ابتدا شروع کرده اید، لازم است اصول اولیه ی نه چندان جذاب ولی بسیار مهمی را بدانید. به این معنی که:

ساخت یک وب سایت، برای یک کاربر (به راحتی قابل هدایت بوده و با یک پیام واضح همراه است) و برای دستگاه های مختلف (در تمام گوشی های مختلف تلفن همراه و تمام اندازه های صفحه نمایش) و برای موتورهای جستجو (برای کمک به گوگل و شرکت های دیگر تا محتوای شما را پیدا کنند) بهینه شده است.

حضور در رسانه های اجتماعی که ممکن است برای شروع، یک صفحه ی ساده شرکت در سایت لینکدین، یک صفحه فیس بوک، یک حساب اینستاگرام یا هر سه باشد.

سرمایه گذاری در برخی از تبلیغات پرداخت شده – مانند برخی از تبلیغات پایه ی فیس بوک یا گوگل – تا مردم بیش تری، آنچه شما ارسال کردید را تماشا کنند.

اگر این اصول را از دست بدهید، باید قبل از اینکه به سراغ چیزهای جالب بروید، به طرح نقشه بازگشته و زمان زیادی را صرف ایجاد فونداسیون در مکانی کنید. هنگامی که آماده شدید، می توانید با آخرین روندهای موجود در استراتژی، آزمایش، طراحی و اجرا کنید.

اصول بازاریابی دیجیتال: چهار چرا و یک چگونه

1. چرا می خواهید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید؟

اولین قدم قبل از شروع هر کاری، همواره درک این مطلب است که چرا باید این کار را انجام دهید؟ دید کلی شما برای کسب و کار چیست؟ اهداف شما در این سال چیست؟ اهداف خاص شما در رابطه با بازاریابی چه هستند و بازاریابی دیجیتالی چه نقشی را در آن بازی می کند؟

بازاریابی دیجیتالی می تواند در جذب مخاطبین بیش تر به شرکت و پیام های شما کمک کند؛ اتصال و ایجاد ارتباط با این جنبه ها، مخاطبین را به طرفداران برند شما تبدیل می کند و در نهایت سبب فروش بیش تر محصولات و خدمات شما شده و مردم را متقاعد می کند که چقدر شما شگفت انگیز هستید. پس تمرکز شما بر چه چیزی است؟ (اگر نه، پس شما نمی توانید هر کاری را انجام دهید – حداقل نه فوراً!)

قبل از ورود به فیس بوک یا اینستاگرام، فیلم ها یا مقالات و فرمت های تبلیغاتی دیگر، از خواسته ی خود در بازاریابی دیجیتالی اطلاع روشنی داشته باشید.

اهداف

درک اهداف، به شما کمک خواهد کرد تا یک طرح بازاریابی دیجیتالی را بسازید که دقیقاً برای شما ایجاد شده است. این تصویر توسط استودیوی پانچ تهیه شده است.

 

2. هدف شما چه کسانی هستند؟

برای دسترسی به مشتریان بالقوه ی خود، ابتدا باید بدانید که آن ها چه کسانی هستند. در مورد آنها چه می دانید؟ آنها چه می خواهند؟ آنها با چه مشکلاتی روبرو هستند؟ آنها چه نیازهایی دارند؟ به صورت عملی تر: آنها کجا ساکن می شوند؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند تا محتوای موردنظر را ایجاد کرده و کانال های ارتباطی را انتخاب کنید که شما را در زمان مناسب در مقابل افراد مناسب قرار داده و پیامی مربوط و معنی دار را در اختیار آن ها قرار می دهد.

تصاویر بازی

آشنایی کاملاً واضح با مشتریان ایده آل، به شما کمک خواهد کرد تا گروه های خود را برای صحبت با آن مشتری طراحی کنید. آواتارهای بازی توسط لیتلفاکس تهیه شده اند.

 

3. چه محتوایی را ایجاد می کنید؟

بازاریابی دیجیتالی در مورد گروه های بزرگ تبلیغاتی که به مردم می گویند محصول شما را بخرند، نیست. در عوض، در مورد محتوا است: ایجاد و به اشتراک گذاری محتوایی که مخاطبان را به برند شما جذب می کند، ارزش افزوده ایجاد کرده و سبب اعتماد مشتریان بالقوه به شما می شود. بنابراین آنها را متقاعد می کند که محصولات و خدمات شما بهترین راه حل برای مشکلات آن هاست.

محتوای شما باید در مکانی جادویی که برند شما حضور دارد، جای گرفته و دلایلی که محتوای شما براساس آن ایجاد شده است، با مشتریان شما و آنچه آنها می خواهند بدانند، همپوشانی داشته باشد. این بدان معنی است که شما پیام خود را به صورت سراسری پخش کرده و در واقع مشتریان شما به آنچه شما می گویید، علاقه مند هستند.

 

جدیدترین روندها در محتوای دیجیتال

تولید ویدئو : فیس بوک، یوتیوب، اینستاگرام و … همگی پایگاه هایی بزرگ برای انتشار ویدیو هستند. به این معنی که ویدئوهای شما به طور خودکار نسبت به مقالات و تصاویر زیبا، توسط افراد بیش تری دیده خواهند شد. همچنین ویدئو، یک روش عالی برای درگیرکردن و ارتباط احساسی با مخاطبان است. بنابراین شما می توانید نگاهی به چگونگی شروع ساخت ویدیو برای رسانه های اجتماعی داشته باشید.

ویدئوی زنده : جریان مستقیم به سریع در حال رشد است. این فرم از ویدیو توسط اکثر کانال های ارتباطی مورد توجه قرار گرفته است. زیرا مردم نه تنها ویدیوها را تماشا می کنند، بلکه می توانند نظر داده و اشتراک گذاری نیز داشته باشند. پخش زنده باعث ایجاد احساس بی واسطه ای (در حال حاضر اتفاق می افتد!) و هیجان شده و شکاف میان مخاطب و شرکت شما را محدود می کند.

محتوای کوتاه و استوری ها : در دوره ای که مقدار توجهات، کمتری از هر زمان دیگری است (“شبیه سنجاب!”)، محتوا در فرم کوتاه واقعاً خوب است. یک نمونه خوب، ظهور “استوری ها” در فیس بوک و اینستاگرام است. خبر خوب برای شما این که پست های کوتاه تر زمان کمتری را نیز صرف می کنند!

محتوایی در فرم طولانی : صبر کنید، چی؟ بله همانند محتوای کوتاه، حتی محتوای طولانی را نیز در اینجا مشاهده می کنیم. بینگینگ در نتفلیکس ، جلسات طولانی در یوتیوب و پلت فرم جدید IGTV در اینستاگرام را در نظر بگیرید که در آن ها می توانید فیلم های طولانی تری را آپلود کنید تا مطالب بیش تری نسبت به یک استوری بگویید.

محتوای تعاملی : هدف شما این است که یک مخاطب سردرگم و منفعل را گرفته و عمل جستجوی او را متوقف کنید تا یک لحظه یا زمانی بیش تر را صرف برند شما نماید. استوری های اینستاگرام مثال خوبی هستند؛ زیرا به شما اجازه می دهند از انواع استیکرها، نظرسنجی ها و سوالات برای دریافت پاسخ استفاده کنید.

تولید محتوا

ایجاد محتویاتی که مشتریان شما، واقعاً آن ها را می خواهند بسیار مهم است. تصوير توسط اسوتا مدودیوا تهیه شده است.

 

4. شما محتوای خود را کجا به صورت آنلاین پخش می کنید؟

هنگامی که شما می دانید چه محتوایی را می خواهید ایجاد کنید، باید تصمیم بگیرید که کجا آن را منتشر خواهید کرد. این کار به سادگی آپلود یک ویدیو یا پست در فیس بوک نیست. همچنین ارسال یک قطعه ی محتوایی یکسان و با فرمت یکسان در تمام کانال های ارتباطی، روش موثری نیست. شما باید کانال مناسب را براساس هدف خود، نوع محتوایی که ایجاد کرده اید و جایی که مخاطبان مورد نظر شما در آن حضور دارند، انتخاب کنید.

 

آخرین روندها در کانال های ارتباطی

گروه های فیس بوک : با تغییر الگوریتم ها، صفحات و پست ها تاثیر گذاری کمتری پیدا کردند. بنابراین فیس بوک تمرکز خود بر گروه ها را افزایش داد- کاری که شما هم باید انجام دهید. گروه ها می توانند در ایجاد یک اجتماع فعال از طرفداران اصلی برند شما کمک کنند.

بازاریابی تاثیرگذار : همکاری با افرادی که برای مخاطبان شما، به عنوان الگو یا متخصص شناخته می-شوند، می تواند راهی عالی برای نفوذ به مخاطبین باشد تا برند شما را در نظر بگیرند. شما باید مطمئن شوید که این کار را شفاف و معتبر انجام می دهید (به قسمت شماره 5، پایین نگاه کنید!).

نرم افزارهای پیام رسان اجتماعی : مشتریان شما زمان زیادی را صرف برنامه هایی مانند واتس آپ و پیام رسان ها می کنند. اکثر برندها هنوز بازاریابی خود را در این کانال ها آغاز نکرده اند، اما اگر می خواهید نوآور باشید، پتانسیل زیادی برای برقراری روابط مستقیم و معنادار با مخاطبان در این مکان ها وجود دارد.

هوش مصنوعی (AI) : روبات ها تاکنون سراسر دنیا را تصرف نکرده اند، اما استفاده از روبات های چت برای پاسخ دادن به پیام های مشتری، می تواند به تیم شما در انجام کارهای با اولویت بالاتر آزادی دهد. کسب و کارها نیز به دنبال راه هایی هستند تا محتوای خود را برای جستجوی صوتی بهینه کرده و مهارت های خاص برند خود را در دستیارهای مجازی مانند الکسا اجرا کنند.

جستجوی کسب و کار من در گوگل : همه می دانند که گوگل مهم است. ایجاد و بهینه سازی لیست کسب و کارها در گوگل به عنوان یک پیشرفت جدید شناخته می شود. درست است که به اندازه ی AI هیجان انگیز نیست، اما به شما امکان جستجوی قوی تر، به خصوص برای جستجوی محلی و نقشه ها را ارائه می دهد.

مشتریان

شما باید در مقابل مشتریان خود و در جایی که آن ها وقت خود را صرف می کنند، قرار بگیرید. طراحی دستی، توسط طراحی ناسکا انجام شده است.

 

5. چطور محتوای خود را به طور مؤثر وارد زندگی می کنید؟

هنگامی که یک کانال ارتباطی جدید به وجود می آید، کسب و کارهایی که فوراً وارد آن می شوند، نتایجی بزرگ با تلاش اندک به دست می آورند. هم اکنون بازاریابی دیجیتالی کاملا بالغ شده و کسب و کارهای بیش تری متوجه اهمیت محتوا شده اند. با این حال، هنوز محتوای بسیار زیادی خارج از آن وجود دارد.

در یک فضای درهم ریخته که هرکس، روزانه با پیام های بازاریابی بسیاری بمباران می شود و مقررات سخت تری در ارتباط با حریم خصوصی به وجود می آید، چگونه می توان استراتژی خود را با همان اهمیت استراتژی دیگران اجرا نمود.

 

بهترین شیوه های کنونی

توزیع فراتر از تولید : در حال حاضر اکثر کسب و کارها مشغول ایجاد محتوا هستند. به این معنی که باید به سختی کار کنید تا محتوای شما دیده شود. فقط نباید یک بار ارسال کنید و فکر کنید که کافی است – باید در همه ی کانال ها منتشر کنید، تبلیغ کنید و مجدداً منتشر نمایید.

درگیری (با مطالب) فراتر از دست یابی : در روزهای اولیه، شما ممکن است با دریافت انبوهی لایک در صفحه فیس بوک خود هیجان زده شوید. امروزه تعداد فالورها اهمیت کم تری نسبت به تعداد فالورهای واقعا فعال دارد. افرادی که مطالب را می بینند، با آن درگیر شده و به محتوای شما پاسخ می دهند. این ها معیارهایی هستند که باید برای پیشرفت، به دنبال آن داشته باشید.

شخصی سازی : مردم، مریض بازاریابی انبوه هستند و مطالب و پیام های مناسبی را می خواهند که به طور مستقیم با آنها صحبت کنند. نگاهی به چگونگی دست یابی به ارتباط شخصی و مشارکت بر اساس اصول یک به یک مهم است. (شما حتی می توانید از روبات های چت برای کمک به مقیاس دهی استفاده کنید.)

اعتبار : مشتریان شما به ویژه میلنیال های (نسل جدید) مشهور و نسل بعد از آنها، نسب به کسب و کارهای بیش از حد امیدوارکننده و کم تحرک، بدگمان هستند. آنها صداقت و “واقعی” بودن یا “جعلی” بودن را بر کمال ترجیح می دهند. بنابراین سعی در پذیرفتن آن در بازاریابی شما دارند.

شفافیت : با اطلاع رسانی از نگرانی در مورد هک و سوء استفاده از داده های شخصی، مشتریان برای رویکردهای صادقانه و آزاد، ارزش بیش تری قائل می شوند. در این روش ها، دقیقاً مشخص است که یک کسب و کار چه کاری با داده های خود انجام می دهد و به چه دلیل. اطمینان حاصل کنید که شما با تمام مقررات موافق هستید. بیش تر از آن، اطمینان حاصل کنید که ابتدا علایق مشتری را مدنظر قرار می دهید.

ساخت برند

گام نهایی، یافتن راهی برای وارد کردن همه اینها به زندگی است؛ به گونه ای که برند خود را به صورت آنلاین جهانی تبدیل کنید. طراحی نقشه توسط سواز یوسف انجام شده است.

 

حال شروع به ساختن نمایید

هم اکنون تمام بازاریابی ها به صورت دیجیتالی هستند. حتی فعالیت های آفلاین نیز از ابزارهای دیجیتالی مانند آی پد، یا تلفن های همراه یا بیلبوردهای تعاملی استفاده می کنند. بازاریابی دیجیتالی این امکان را به شما می دهد که در گروه های خود هدفمندتر، شخصی تر و تعاملی تر باشید. در نهایت به شما کمک خواهد کرد تا مخاطبین جدیدی را جذب کرده و چشم اندازی رو به مشتریان یا حتی فراتر، طرفداران واقعی خود داشته باشید. هنوز متقاعد نشده اید؟ وقت آن است که شروع به ایجاد و اشتراک گذاری مطالب خود کنید.

 

بازاریابی دیجیتالی چیست؟

تصویر توسط آرنج کراش

 

لینک منبع :  What is digital marketing?   نوشته شده توسط : Anna Lundberg  ترجمه شده توسط چاپ روشا

 

دیدگاهتان را بنویسید