4 دلیل برای از دست رفتن رتبه سایت شما در گوگل

4 دلیل برای از دست رفتن رتبه سایت شما در گوگل

جان مولر که یکی از پرسنل شرکت گوگل است توضیحات کلی در رابطه با از دست رفتن رتبه ی گوگل می دهد که مطالعه ی آن می تواند بسیاری از سوالات شما را نیز برطرف کند.

شخصی از جان مولر سوال کرد که چرا سایت آنها که هفت سال موفق بوده است، رتبه ی خود را در بسیاری از کلمات کلیدی از دست داده است. مولر نیز گفت می تواند 4 دلیل کلی برای از دست رفتن رتبه سایت در گوگل را عنوان کند.

 

1. رتبه های برتر گوگل، موقتی هستند.

همیشه این تصور وجود داشت که وقتی وب سایتی در نتیجه های جستجوی گوگل رتبه ی خوبی کسب می کند یا به صدر لیست جستجوها صعود می کند، دیگر همان رتبه بندی خود را حفظ میکند و به رتبه های پایین تر سقوط نمی کند. مولر در این باره گفت که رتبه بندی ها موقتی هستند.

همچنین او اظهار داشت :

به طور کلی، فقط به این دلیل که یک سایت، چند سال در نتایج جستجو ظاهر می شود و رتبه ی خوبی هم دارد، به معنای این نیست که در آینده هم همین نتایج را حفظ خواهد کرد. این نوع تغییرات اساسا در دنیای وب قابل انتظار هستند، دنیای وب یک محیط پویا است که دائما در حال تغییر است.

 

2. اینترنت همیشه در حال تغییر است.

در دنیای وب تقریبا به صورت روزانه همه چیز در حال تغییر است. لینک های خارجی سایت ها از بین می روند، رقبا بک لینک های بیشتری دریافت می کنند و ظاهر وب سایت ها دائما در حال بروز رسانی هستند.

تمام این موارد و بسیاری از موارد دیگر، بر نحوه ی تاثیر صفحات وب در لیست جستجوهای گوگل، تاثیر گذار هستند.

مولر اینگونه توضیح داد :

از طرف دیگر، همه چیز در دنیای وب، با تغییرات وب سایت های رقبای شما تغییر می کند. یعنی هرچقدر رقبای شما بهتر کار کنند از شما جلو میزنند و هرچقدر ضعیف تر کار کنند، شما از آنها جلو می زنید.

 

3. تغییرات الگوریتم های گوگل

یکی از دلایل مهمی که نتیجه ی جستجوها را تغییر می دهد، تغییرات الگوریتم های گوگل است. هنگامی که یک الگوریتم گوگل تغییر می کند، باید گوگل مدتی را تلاش کند تا به درک دقیقی از صفحات وب برسد. بسیاری از افراد فکر می کنند هدف گوگل سایت هایی هستند که اشتباه کرده اند و گوگل به دنبال جریمه کردن آنهاست. در صورتی که الگوریتم های گوگل رضایت کاربران از یک صفحه ی وب، درک کاربران از آن صفحات و درک خود صفحات وب توسط ربات های گوگل است.

در واقع سایت هایی که اشتباه می کنند اصلا برای گوگل مهم نیستند و رتبه های آنها جا به جا نمی شود، بلکه وب سایت هایی که دقیقا چک لیست الگوریتم های گوگل را رعایت می کنند، امتیاز مثبت می گیرند و به صدر نتایج جستجو می روند.

 

4. مردم تغییر می کنند.

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود یک سایت بازدید یا رتبه بندی خود را در جستجوها از دست بدهد، تغییر کردن نیازها، خواسته ها و رفتار مردم است.

بطور مثال الان که ویروس کرونا کل جهان را تحت تاثیر قرار داده است، وب سایت هایی که در مورد این ویروس می نویسند یا محصولات بهداشتی نظیر ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی عرضه می کنند، بسیار محبوب هستند و بازدید خوبی هم دارند. ولی آیا پس از این دوره و از بین رفتن ویروس هم، روال جستجوها به همین صورت است ؟ آیا در آن زمان هم کسی به دنبال خواندن مقالات این ویروس است ؟ یا کسی می خواهد ماسک و دستکش سفارش دهد !؟

مولر هم در این باره می گوید :

باید سعی کنید همیشه نیازها و خواسته های کاربران را در نظر بگیرید و بدانید فقط به این دلیل که در گذشته عملکرد خوبی داشته اید، به معنای آن نیست که در آینده هم قرار است رتبه ی خوبی در لیست جستجو داشته باشید.

 

همیشه به روز باشید

راز موفقیت همه ی سایتهای موفق این است که آنها دائما در حال حرکت به سمت جلو هستند. پیشرفت های فنی وب سایت، تحقیق بر روی خواسته های کاربران، بهبود عملکرد های سایت، بهبود ظاهر وب سایت و ایجاد ارتباط نزدیک با بازدیدکنندگان سایت، باعث می شود که شما یک وب سایت پویا داشته باشید و همیشه رتبه ی خود را در جستجوگر ها حفظ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید