چاپ ممکن است در حال مرگ باشد، اما یک انقلاب در تکنولوژی جدید وجود دارد

ستون رسانه: چاپ ممکن است به چیزی از گذشته تبدیل شود، اما انقلابی در فناوری جدید وجود دارد.

نشانه‌ها این هستند که تحول و دگرگونی فناوری جامعه تنها یک آغاز است.

 

در هفته‌های اخیر، پال لی تحلیگر ارشد خدمات حرفه‌های دلویتی پیش‌بینی بشدت خوش‌بینانه‌ای را برای آینده رسانه‌ها در بریتانیا ارائه کرده‌است. دیدگاه او با قابلیت نوآوری‌های جدید برجسته می‌شود. از بکارگیری ماده شگفت‌انگیز گرافین با استحکام بالا تا کامپیوترهای شناسنده که می‌توانند در گفت‌وگوهای نوشتاری شرکت کنند و رشد تجارت مبتنی بر اثر انگشت، علامت‌هایی هستند که نشان می‌دهد تحول فناوری جامعه تنها یک آغاز است.

این 15 سال اخیر، لی می‌گوید: «دورانی طلایی برای نوآوری بوده‌است.» در سال 2002، او یادآوری می‌کند «که ما در خانه‌هایی با دسترسی اینترنتی تلفنی و تلویزیون‌های جعبه‌ای زندگی می‌کردیم» و هنوز به چنین محصول ‌هایی به عنوان کاتولوگ‌های خرید و تلفن‌های ثابت وابسته‌ایم. بدون هیچ شکی تعدادی از خوانندگان ایندیپندنت همچنان چنین وسایلی را ارج می‌نهند اما نه زیاد. بدلیل پوشش داده‌شدن این رسانه‌ها و انقلاب فناوری برای این مقاله و آن 15 سال، بایستی با لی موافق باشم.

چنین خوش‌بینی ممکن است هنگامی که رسانه‌های خبری با مشکلات بسیاری مواجه هستند، ایجاد نشود. هفته گذشته گاردین اعلام کرد که 250 تا شغل، شامل 100 عدد از اتاق‌خبر خود، را کم کرده‌است. درست هنگامی که در روز یک‌شنبه ایندیپندنت در حال انتشار بود و این مقاله در حال آماده‌شدن انتقال خود به آینده‌ای فقط دیجیتال بود.

سایه تاریکی هنوز بر روی BBC قرار دارد؛ جایی که منصوبان حمایت‌شده از طرف دولت در هیئت‌مدیره قرار دارند. تهدیدهای استقلال آینده کانال 4 بایستی جدی گرفته‌شده و با آنها مقابله شوند.

اما بایستی تصویر بزرگتری را در نظر بگیریم. رشد ارتباطات از سال 2002 به ما دسترسی تصورناشدنی را به اخبار، اطلاعات، سرگرمی و یکدیگر را داده‌است. همچنین این برای اقتصاد بریتانیا مفید بوده و به موقعیت لندن به عنوان یک مرکز جهانی برای صنایع خلاقانه کمک کرده‌است.

چه کسی در حال حاضر به روزهایی که می‌توانستید به بلاک‌باستر محلی خود رفته، قفسه‌ها را بررسی کرده و نوار ویدیویی انتخابی خود را به خانه برده و کل فیلم را ببینید، باز می‌گردد؛ آیا تمام اینها کمتر از زمانی است که برای دانلود آن صرف می‌شود؟

در گلدفورد ، زمانیکه که شما این قسمت از متن را می‌خوانید، تیم دانشگاه سوری به رهبری پروفسور رحیم تفضلی در حال کار بر روی معرفی فناوری است که به فیلم‌ها این امکان را خواهد داد که در 5 ثانیه دانلود شوند. این مرکز فناوری 5G اولین مرکز حمایت‌شده دولتی جهان در فناوری بیسیم نسل پنجم بوده و با آن، اینترنت اشیا، یخچال‌ها، تلویزیون‌ها و اتوموبیل‌ها به تلفن‌های‌هوشمندمان متصل خواهند شد که بایستی در سال 2018 یا بزودی پس از آن اتفاق بافتد. این با خودش ارتباطات اینترنتی گیگابایت بر ثانیه را به ارمغان خواهد آورد که ممکن است تلویزیون را بهبود بخشیده و پخش ماهواره‌ای، کابلی و زمینی را به چیزی از گذشته تبدیل کند.

بسیار زود، سال 2016 سالی خواهد بود که هدست‌های واقعیت مجازی بسیار پیشرفته بالاخره استفاده می‌شوند. تعدادی از متخصصان، از جمله لی، بر این باورند که VR در این سال یک تجارت میلیون دلاری خواهد شد اگر چه مشتریان در این روزهای ابتدایی احتمالاً گیمر ویدیویی، بجای مخاطب تلویزیونی، می‌باشند.

تلویزیون تجاری در یک مکان قوی وجود دارد و می‌تواند از فناوری‌های در حال تغییر بهره ببرد اما در ارائه سنتی‌تر خود بطور قابل توجهی انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند. تحقیقات نیلسن هفته گذشته نشان داد که در حال حاضر 69 درصد خانه‌های بریتانیا برای تلویزیون هزینه می‌کنند، با بیشترین تعداد مشترکین ماهواره‌ای (37 درصد پاسخ‌دهندگان) و کابلی (24 درصد). بطور جالبی، اگرچه 20 درصد خانوارها از خدمات درخواستی ویدئو (VOD) از جمله نتفیلیکس و آمزان استفاده می‌کنند اما انگلستان بطور قابل ملاحضه‌ای پایین‌تر از عدد 26 درصد جهانی نیلسون است.

زمانی بود، نه خیلی دور، که تلویزیون تنها هزینه مجوز سالیانه را داشت. اکنون تلویزیون پولی یک واقعیت ماهیانه پذیرفته‌شده است. در اینجا چالشی برای موضوعات تجاری است که یک بار پرداخت برای کالا اکنون اغلب آزاد شده‌است.

تلویزیون بریتانیا همچنین از همکاری با لیگ برتر که قرارداد پخش جدید خود را در فصل بعد شروع می‌کند، بهره می‌برد. باشگاه‌های رده بالا در حال تبدیل شدن به چنان سودآوری هستند که حتی می‌توانند سرمایه‌گذاران، حامیان مالی و بازیکنان بیشتری را جذب نمایند. مدیر اجرایی ویرجین، تام-مکریج ، این ماه در لندن در کنفرانس رسانه‌ها و تله‌کام 2016 و در بیرون از آن پیشنهاد داد که به تمام 20 باشگاه باید حق پخش بازی‌های خود داده بشود.

بازار تلویزیون آمریکایی از همه بزرگتر است. در فرهنگی که تلویزیون پولی ریشه‌های عمیق‌تری دارد، 87 درصد جمعیت بزرگسال آن را می‌بینند. این از سال 2010، که از نظر اقتصادی زمانی سخت بود و مردم بیشتری در خانه مانده و تلویزیون می‌دیدند، بوجود آمد اما تعداد مشترکین پرداخت‌کننده در حال حاضر حدود یک سوم بیشتر از سال 1997 می‌باشد. همان طور که لی در ارزیابی مثبت دیگری بیان می‌کند: «تلویزیون‌ سنتی در حال نابود شدن، ناپدیدشدن یا غیرمرسوم‌شدن نیست.»

تعبیر مصیبت‌بار رسانه‌های مدرن مسدود‌کننده تبلیغ است. این خطر ممکن است اغراق‌آمیز باشد. هنگامی که مسدودکننده تبلیغ اولین بار ظاهر شد، کاربران اینترنت را قادر به حذف پیامهای تجاری سایت‌هایی که می‌دیدند، نمود و این نرم‌افزار بر جدول بازار برنامه اپل چیره گردید اما تنها تا اندازه‌ای.

علی‌رغم چندین نظرسنجی که نشان می‌دهد مردم مسدودکننده تبلیغ را پذیرفته‌اند، محققان دلویتی در مورد اینکه آن عبارت چگونه تعریف می‌شود، تردید دارند. افراد زیادی ممکن است برای بستن تبلیغات آنلاینی که بر روی نمایشگرهایشان ظاهر می‌شوند، سریع باشند اما افراد بسیار کمی (دلویتی به 3/0 درصد از کاربران تلفن‌همراه تا انتهای سال 2016 اشاره می‌کند) سریعاً به دنبال دانلود نرم‌افزار می‌روند. بعلاوه، برنامه‌ها، تمرکز برای فعالیت و عملکرد بسیار زیاد تلفن‌همراه، از مسدودکننده تبلیغ آزاد باقی ماندند.

خبرهای مثبت‌تر برای رسانه‌های انگلستان: آژانس زنیت-اپتیمدیا امروز رشد 2/9 درصدی تبلیغات بریتانیا را در سال 2016، قوی‌ترین سال از 2004، پیش‌بینی خواهد کرد. تبلیغات تلفن‌همراه به مقدار باورنکردنی 57 درصد می‌رسد.

افزایش پرداخت‌های مبتنی بر لمس در تلفن‌های همراه رشد بزرگی را برای تجارت الکترونیک ایجاد می‌کند. تصور کنید که در اتوبوس زمانی که صفحه تلفن را گسترده نموده‌اید به وارد کردن اطلاعات شخصی خود نیازی ندارید. اما رشد فناوری شناسنده همچنین بدین معنا خواهد بود که مردم بیشتری سفارش‌های خود را در تلفن‌هایشان عمومی می‌کنند و این چیزی است که بسیاری از ما وحشت داریم. افزایش بی‌رحمانه تلفن‌های هوشمند به معنای نابودی قریب‌الوقوع لپ‌تاپ‌ها نیست؛ حتی تا هزاران سال هنوز از کامپیوترها به تعداد زیاد، اغلب به عنوان مکانی مورد علاقه برای دیدن برنامه‌های تلویزیونی، استفاده می‌شود. اما در یک نسبت ما هنوز در دوره تاریکی هستیم. در سرتاسر رسانه‌ها، بویژه در فناوری، زنان در حاشیه باقی مانده‌اند.

هفته گذشته من با جرارد-گرچ ، رئیس شهر فناوری، شبکه شرکت‌های فناوری بریتانیا حمایت‌شده از طرف دولت، صحبت کردم. گرچ در جنوب جشنواره رسانه‌های جنوب‌غربی در تگزاس بود جایی که اشتیاق در بخش فناوری یک مسئله اصلی بود. او پذیرفت که ما نیاز داریم تا برای تشویق کارآفرینان فناوری زن بیشتر کار کنیم. تنها 18 درصد از مشاغل IT در انگلستان بوسیله زنان انجام می‌شوند در مقایسه با 24 درصد در ایالات متحده.

این نقطه تاریک به یک طرف، بخش رسانه‌های بریتانیا با مهارت بی‌رقیب خود، سنت‌های فرهنگی خلاقانه طولانی و مزیت‌های جغرافیایی و زبانی به نظر خوب می‌باشند. همانطوری که پال لی می‌گوید، 2016 ، نوید می‌دهد که سال هیجان‌انگیز دیگری می‌باشد.

 

فرصت فولر برای نمایان‌شدن آن شبیه بکهام

موارد بسیاری از قابلیت طرح‌های سیمون-فولر برای استفاده از فناوری واقعیت مجازی برای ایجاد ستارگان پاپ هولوگرام مطرح شده‌اند.

خالق امریکن آیدل هفته گذشته بزرگ‌ترین سهامدار در پالس-ایولوشن گردید که شکلی دیجیتال از توپاک شکور را برای نمایش در جشنواره موسیقی کوچلا در سال 2012 ایجاد کرد و مایکل جکسون را برای جایزه بیلبورد زنده کرد.

گفته می‌شود که فولر و شرکتش (XIX Entertainment) ممکن است شانس دعوت شمایل دیجیتال تیلور سوئیفت را برای نمایش برنامه‌هایش ارائه دهد. اما یک نام که یاد نشده‌است، پرولتاریای کارآفرینی فولر دیوید بکهام است.

بکهام تمایل داشته‌است تا تصویر خود را از طریق ابزار دیجیتالی و بوسیله سرمایه‌گذاری در مای‌آی، برنامه رقیب بریتانیایی برای پریسکوپ توئیتر، انتقال دهد. او در حال حاضر به عنوان یک هولوگرام حاضر شده‌است، به کمک حمایت آدیداس از المپیک 2012.

او سال گذشته 48 میلیون یورو بدست آورد و قصد دارد تا مایکل-جردن را به عنوان پردرآمدترین ورزشکار بازنشسته جهان مطرح نماید. اگر او در شمایل دیجیتال در تمام بازارها وجود داشته‌باشد، چقدر بیشتر می‌تواند درآمد کسب کند؟

 

مبارزه مکلونی بعد از بازنشستگی ادامه دارد

هیو مکلونی نویسنده ورزشی معتبر در بهترین حالت خود در پوشش بوکس قرار داشت اما هرگز یک شکست را شبیه آنچه که خود او دقیقاً در نیو-استیتمنت متحمل شده‌بود، گزارش نکرد.
در موردی که به عنوان یک قدردانی از نویسنده سابق 82 ساله تازه بازنشسته‌شده روزنامه آبزرور و ساندی-تامیز انجام شد، حریف تمرینی روزنامه‌نگاری سابق او مایکل-هندرسن دست‌کش‌های بوکس مجازی را برای نشان دادن پنجه‌بوکس‌هایی براق درآورد.

بعد از قدردانی کوتاهی از ارزش کار ابتدایی مرد اسکاتلندی سیگاری، هندرسن او را برای تبدیل شدن به یک حراف ملودرامیک محکوم کرد. «جملاتی که یکبار خوانده شده‌اند آنقدر پیچیده شده که خواننده گیج می‌شود. به جز بوکس، که همیشه عرض‌حال قوی او بود، مکلونی از ادوارد-بولورلیتن ، ویکتورین با ادعایی که به ما شبی تاریک و طوفانی را داد، ستایش کرد.»

هندرسن با یک اعتراف ناخواسته‌ای که مکلونی با یک هدیه نادر تقدیس شده به پایان برد اما نه قبل از گفتن اینکه او قلدر، رجزخوان و خسته است. این از چرت‌وپرت‌گفتن در هنگام وزن‌سنجی بدتر بود. هویکی می‌تواند به جنگجویی تعدادی از موضوعاتش درباره رینگ باشد. شبیه به تعداد زیادی از طرفداران قدیمی بازی نبرد، شاید او ممکن است که مجبور شود از بازنشستگی بیرون آید.

 

لینک منبع :  Print may be dying, but there’s a revolution in new technology ترجمه شده توسط چاپ روشا

2 Responses

  1. ممنون از مطلب خوبتان. فقط یک پیشنهاد و یک خواهش دارم. و آن این که لطفا از مترجم گوگل برای ترجمه متن های خود استفاده نکنید. یا اگر هم استفاده می‌کنید بعد از ترجمه آن را ویرایش کرده و برای یک خواننده فارسی زبان قابل فهم کنید. متشکرم

    1. سلام جناب صفار

      خیلی متشکرم از پیشنهادتون. حقیقتش ما تمام ترجمه ها رو میدیم یک موسسه برامون ترجمه میکنه و این موسسه خیلی بنام هست در تهران. ولی ما سعی می کنیم بعد از اینکه ترجمه ها رو از اون موسسه دریافت کردیم، مجددا بازنویسیش کنیم. خیلی متشکرم از نظر عالی تون 🙂

دیدگاهتان را بنویسید