طراحی منوی رستوران، کافه و فست فود

طراحی منوی غذا

یک رستوران، فست فود یا کافه باید یک منوی هیجان انگیز و به یاد ماندنی داشته باشد. هدف از ارائه منو به مشتریان، تنها لیست کردن غذاها و نوشیدنی ها یا قیمت آنها نیست. در واقع یک منوی استراتژیک و قوی، پیام یک برند را به مشتریان میرساند و شخصیت مجموعه ی شما را بیان می کند. اگر طراحی منوی شما اصولی و صحیح باشد، می تواند به شما در ساختن یک پایه محکم از مشتریان وفادار کمک کند.

تجارت غذا ( چه رستوران، چه فست فود و چه کافه ) بسیار رقابتی است. سختی رقابت را می توان از این واقعیت فهمیدم که 60% رستوران ها در ایالات متحده آمریکا و حتی در ایران خودمان، در همان سال اول تعطیل می شوند و تعداد بسیار کمی از آنها بیش از پنج سال با موفقیت اداره می شوند. این آمار به ما این را نشان می دهد که طراحی منو می تواند نقش اساسی در برندسازی شما داشته باشد. فراموش نکنید که یک منوی غذا، اولین تصویر از شما در ذهن مشتری ایجاد می کند.

طراحی منو یک ابزار مارکتینگ کم هزینه اما موثر برای یک رستوران است. مشتریان معمولا قبل از سفارش دادن، تمام منو را زیر و رو می کنند. پس در همان حین که مشتری مشغول مطالعه و برانداز منوی شماست به اندازه ی کافی زمان دارید تا با طراحی خاص، غذاهای منحصر به فرد و قیمت های رقابتی تان، یک مشتری ثابت و وفادار برای خودتان بسازید.

 

برخی از مهمترین موارد در راستای طراحی یک منوی غذای قوی

1. چیدمان منوی خود را طراحی کنید.

پیشنهاد می کنیم در ابتدا سراغی از منوها و رنگ های استفاده شده ی رقبای نزدیکتان بگیرید. اینکه بدانید سایر همکارانتان چه راه هایی را رفته اند، هم می تواند ذهن شما را برای یک خلاقیت جدید آماده کند و هم اینکه از کپی برداری های ناخواسته و احتمالی در کار شما جلوگیری می کند.

بهتر است قبل از اجرای منو، چیدمانی که در ذهنتان است را بر روی کاغذ پیاده سازی کنید. برای رنگ ها، المان ها و تصاویر و جایگذاری هر کدام از آنها برنامه ریزی کنید. بطور مثال بهتر است نوشیدنی ها را در بالای منو و حتی قبل از پیش غذا قرار دهید. عموم مشتریان ترجیح می دهند قبل از پیش غذا یا غذای اصلی، از نوشیدنی های گرم و سرد استفاده کنند.

همچنین لازم به ذکر است که بهتر است مواد تشکیل دهنده در نوشیدنی یا غذا را در زیر آن درج کنید. مخصوصا اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از اسامی عجیب و غریب برای نوشیدنی ها و غذاهایتان استفاده می کنید، حتما این کار را انجام دهید. چون واقعا اسامی ای که به نظر شما جالبند، برای مشتریان جالب نیستند و آنها می خواهند بدانند قرار است چه چیزی را بخورند!

layout

 

2. رنگ و فونت منوی غذا

رنگ ها و فونت هایی که استفاده می کنید به نوعی بیانگر موضوع رستوران، فست فود یا کافه شما هستند. به عنوان مثال یک رستوران که اقدام به فروش غذاهای مکزیکی می کند، بهتر است از رنگ های پر جنب و جوش مانند بنفش، فیروزه ای، قرمز و سبز استفاده کند. یا یک رستوران بیسترو فرانسوی، ممکن است از یک اسکریپت کلاسیک و فونت ساده استفاده کند و یک رستوران معمولی، یک فونت بازیگوش داشته باشد.

البته فراموش نکنید، همانطور که در سایر مطالب طراحی بارها به آن اشاره کردیم، شما باید از یک سِت اداری و از پیش تعیین شده استفاده کنید. یعنی تمامی کارهای تبلیغاتی فیزیکی و مجازی شما از یک تم رنگی و فونتی استفاده کنند. کارهایی مانند کارت ویزیت، بروشور، وب سایت و … . این کار اصالت برند شما را حفظ می کند.

menu fonts

 

3. از تصاویر با کیفیت و قوی استفاده کنید.

تصاویر حرفه ای و با کیفیت که توسط عکاسان حرفه ای تهیه شده باشد، می تواند مشتریان را به سمت آن غذاها سوق دهد. اینکه شما برای تمام غذاهای خود از عکس استفاده کنید یا از چند ترکیب عکس کلی استفاده کنید، سلیقه ای است. ولی پیشنهاد ما این است که اگر قرار است غذاهای خود را با عکس غذا در کنارشان معرفی کنید، غلو نکنید!

هیچ مشتری ای دوست ندارد عکس یک برگر بزرگ و پر از پنیر و گوشت بسیار بزرگ را روی منو ببیند و چیزی که پس از سفارش دریافت می کند یک چیز کاملا متفاوت باشد.

فراموش نکنید منوی شما زمانی در دسترس افراد قرار می گیرد که در مجموعه ی شما حضور دارند و قصد دارند یکی از آنها را سفارش دهند. نه اینکه در خیابان ها پخش شده باشد که مردم بخواهند با دیدن تصویر غذاها ذوق کنند. پس تلاش کنید از عکسهای خوب و حرفه ای و واقعی برای کار خود استفاده کنید.

pic

 

4. طراحی ساده و مینیمال را فراموش نکنید.

منوی غذای شما قرار است در سریع ترین زمان ممکن، مشتری را به غذا یا نوشیدنی محبوبش برساند، بالاخص زمانی که منوی غذای گسترده ای دارید و از آیتم های زیادی در آن استفاده می کنید. پس با استفاده از طراحی مینیمالیستی، این روند را برای مشتریان خود تسریع کنید. طراحی مینیمال یا حداقلی، یک روند معاصر است که نمونه های مشابه آن در تمام دنیا وجود دارد.

در طراحی مینیمال شما از فونت های متفاوت زیاد نباید استفاده کنید، از تصاویر و المان های شلخته و زیاد نباید استفاده کنید و باید همه چیز را مرتب و با فاصله ی معقول از یکدیگر قرار دهید. همچنین از قاب های ساده و عموما مستطیل شکل در کار خود استفاده کنید.

فراموش نکنید که طراحی شلوغ و پر از رنگ و عکس، به معنی یک طراحی شگفت انگیز و زیبا نیست. زیبایی همیشگی در سادگی نهفته است.

minimal design

 

اینها برخی از نکات کلیدی برای طراحی منو بودند که مطمئنا از قبل به آنها توجه کرده بودید و ما فقط خواستیم تکرار مکررات و یادآوری کنیم. چاپ و تبلیغات روشا، طراحی، عکاسی و اجرای کامل منوی شما را در سریعترین زمان ممکن و هزینه ی معقول برای شما فراهم می کند. لطفا در صورتی که سوالی دارید و یا نیاز به مشاوره دارید، حتما با ما تماس حاصل فرمایید.

 

طراحی منوی غذا

دیدگاهتان را بنویسید