طراحی جعبه و بسته بندی

طراحی جعبه و بسته بندی

پیش نویس : ما در این مطلب بسته بندی صنعت مواد غذایی را به دلیل گستردگی زیادش مد نظر قرار دادیم، ولی این موارد ذکر شده مربوط به تمامی صنایع نیازمند به جعبه و بسته بندی می باشد.

 

صنایع غذایی طی سالهای متمادی رشد صعودی زیادی داشته است. شرکت های تولید کننده در تلاشند طعم های جدید و گوناگونی را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند و در این راستا به دنبال روش هایی برای ترغیب مشتریان به خرید هستند.

رقابت زیاد در صنعت مواد غذایی باعث شده که برندها برای جذب مشتری، دست به دامن هنر شوند. در واقع یکی از مهمترین عوامل موثر بر مصرف کنندگان، طراحی و ظاهر بسته بندی مواد غذایی است.

طراحی منحصر به فرد و خلاقانه و استفاده از رنگ های جذاب و خاص بسته بندی ها، همواره مورد توجه خریداران بوده است. از همین رو تولید کنندگان با سوال هایی در این رابطه مواجه میشوند، از جمله : عناصر اساسی که برای طراحی برچسب ها مورد توجه خریداران قرار می گیرند کدامند؟ چه چیزی یک بسته بندی را برای مصرف کنندگان جالب و هیجان انگیز می کند؟ چرا برخی از طرح ها بسیار موفق می شوند و برخی دیگر شکست می خورند؟

در این مطلب، قصد داریم توضیحاتی برای طراحی بهتر جعبه و بسته بندی ارائه نماییم.

 

1. محصول

اولین و مهمترین عنصری که هنگام طراحی بسته بندی، جعبه یا روکش باید به آن توجه شود، محصول است. اگر بخواهیم مواد غذایی را سر تیتر این بخش قرار دهیم، باید بدانیم که تنوع بسیار گسترده ای در صنایع غذایی وجود دارد که هر یک خصوصیات و جزئیات منحصر به فرد خود را دارند. مواردی مانند مقدار محصول، ابعاد محصول، طول عمر محصول، نوع مصرف محصول و …

پس مهمترین نکته ای که باید طراحان در نظر بگیرند، علاوه بر زیبایی شناختی بسته بندی، سودمند بودن نوع بسته بندی است. برخی از محصولات برای حفظ طراوتشان به بسته بندی های خاصی نیاز دارند. مواردی برای جلوگیری از خراب شدن و همچنین اطمینان از محافظت کالا توسط بسته بندی.

شاید بگویید این موارد ارتباطی به طراح ندارد و باید توسط کارفرما مورد ارزیابی قرار بگیرد. ولی طراح با دانستن این موارد، می تواند راهنمایی ها و همچنین ابداعات خاصی را بر روی طرح نهایی اعمال کند.

 

2. ثبات و استحکام

آیا محصولات مختلفی با نام تجاری یا شرکت مشابه را امتحان کرده اید؟ آیا به شباهت های بین بسته های مختلف محصولات توجه کرده اید؟ این شباهت به پیام برند معروف است و برای تاکید بر اهمیت برند قرار داده شده است.

یک الگوی یکسان، کوچک یا بزرگ در کلیه محصولات رعایت می شود و با افزایش زمان هویت برند، رشد می کند. برخی از شرکت ها برای تمایز محصولات خود از رقبایشان، تلاش می کنند از رنگ های متفاوت استفاده کنند و این مسئولیت به عهده طراحان است، تا با پیروی از طرح اصلی یک محصولی که از قبل در بازار موجود است، یک طرح جدید و در عین حال مشابه را برای محصولی که قرار است در آینده روانه بازار است طراحی کنند.

برخی از شرکت ها یک نماد را که نماینده شرکت مادر است، استفاده می کنند و برخی دیگر از شرکت ها برای جلوگیری از یکنواختی، تلاش می کنند برند را بعنوان یه نهاد جداگانه از شرکت مادر ثبت کنند.

 

چاپ و تبلیغات روشا، امکان طراحی بسته بندی و جعبه های مورد نظر شما را در سریعترین زمان ممکن و مناسب ترین هزینه، فراهم نموده است.

 

ثبت سفارش آنلاین طراحی بسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید